more_horiz

143. dzień wojny na Ukrainie. Prof. Reginia-Zacharski: rosyjski walec ostatnio toczy się wolniej

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 11:35
- Ostatni czas można określić jako pewne spowolnienie i ograniczenie operacji o charakterze militarnym na Ukrainie. Jak słyszymy, ten walec rosyjski ostatnio toczy się wolniej - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 politolog prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki). Gośćmi audycji byli także ekspert ds. bezpieczeństwa prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku) oraz historyk polityki prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
Prof. Jacek Reginia-Zacharski: rosyjski walec ostatnio toczy się wolniej
Prof. Jacek Reginia-Zacharski: rosyjski walec ostatnio toczy się wolniejFoto: VALENTYN OGIRENKO/Forum

Mija 143. doba rosyjskiej agresji na Ukrainie. Prof. Daniel Boćkowski, prof. Jacek Reginia-Zacharski i prof. Mieczysław Ryba skomentowali na antenie Polskiego Radia 24 aktualne doniesienia z frontu oraz reakcje świata zachodniego.

Jak wskazał prof. Daniel Boćkowski, "cała rosyjska operacja w Doniecku i próba zrobienia kotła, a następnie wypchnięcia Ukraińców była bardzo kosztowna dla wojsk". - To była operacja w stylu walca ogniowego - Rosjanie mieli masę amunicji i sprzętu. W końcu straty Ukraińców stały się tak duże, że wycofali się, aby nie marnować swoich sił i środków. Zrobili to, wiedząc, że nie są w stanie zatrzymać okupantów - powiedział.

Wojna na Ukrainie

Z kolej prof. Jacek Reginia-Zacharski ocenił, że "rzeczywiście ostatni czas można określić jako pewne spowolnienie i ograniczenie operacji o charakterze militarnym, czyli czegoś, co można nazwać walkami o przesuwanie się frontu". - Jak słyszymy w analizach, ten walec rosyjski ostatnio częściej toczy się wolniej - wskazał. Jak dodał, "Ukraińcy z jednej strony się dozbrajają, a z drugiej prowadzą umiejętną kampanię informacyjną". - Ukraińcy pokazują sukcesy tego sprzętu dalekiego zasięgu po to, aby wzmocnić na Zachodzie przekonanie, że dalsze jego wysyłanie ma sens - podkreślił.

Zdaniem prof. Mieczysława Ryby "patrząc z perspektywy frontowej, nie sposób znaleźć lepszego terminu na prowadzenie ofensywy wojennej - zwłaszcza na terenach wschodnich - niż letni". - To Rosjanie prowadzą zaczepną wojnę i to oni ogłosili tę przerwę ustami Władimira Putina. On został zmuszony do tego, by podpisać ileś tam ustaw, które praktycznie przestawiają przemysł na tryby wojenne. To nie jest wcale sukces, ponieważ to obciąża gospodarkę i firmy. To nie jest nic, co się przekłada na rozwój, tylko się zużywa w czasie działań militarnych - podkreślił.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
48:44 PR24_mp3 2022_07_16-09-07-28.mp3 Prof. Daniel Boćkowski, prof. Jacek Reginia-Zacharski i prof. Mieczysław Ryba o aktualnej sytuacji na Ukrainie ("Debata PR24"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: Debata w PR24

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Daniel Boćkowski (ekspert ds. bezpieczeństwa, Uniwersytet w Białymstoku); prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki); prof. Mieczysław Ryba (historyk polityki, Katolicki Uniwersytet Lubelski)

Data emisji: 16.07.2022 r.

Godzina emisji: 9.06 

ng

Zobacz także

Zobacz także