Wolność słowa w przestrzeni akademickiej

Faszystowskie ulotki na Uniwersytecie Warszawskim i wystawa "Piękno walki" o środowiskach czarnego protestu i LGBT ma Uniwersytecie Gdańskim. O wolności słowa w przestrzeni akademickiej mówili goście Młodej Audycji Politycznej: Jakub Pietrzak (Studencki Komitet Antyfaszystowski), Sebastian Wijas (Stowarzyszenie KoLiber), Piotr Mazur (Niezależne Zrzeszenie Studentów), Mateusz Marzoch (Młodzież Wszechpolska), Krzysztof Gołębiowski (Młoda Prawica - Porozumienie Jarosława Gowina).

2017-12-03, 11:00

Wolność słowa w przestrzeni akademickiej
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Graeme Maclean/Flicrk, lic. CC BY 2.0

Posłuchaj

3.12.2017 Debata młodych o wolności słowa w przestrzeni akademickiej
+
Dodaj do playlisty

Jak przypomniał Jakub Pietrzak ulotki profaszystowskie, które znaleziono na wydziale historii UW, relatywizowały ten temat. - Nie widzieliśmy ludzi, którzy rozdawali te materiały i nikt nikogo za rękę nie złapał. Zrobione było to jednak po to, aby pokazać, że faszyzm był przyjacielem Polski i Polaków – mówił gość audycji, tłumacząc jednocześnie powstanie swojej organizacji.

Zdaniem Mateusza Marzochy na polskich uczelniach nie ma miejsca dla takich ideologii. - W przestrzeni publicznej nie powinno promować się homoseksualizmu, to są antywartości, które prowadzą nasze społeczeństwo do upadku. To są miejsca do debaty naukowej, jednak nie tylko dla osób, które promują takie kwestie – zaznaczył przedstawiciel Młodzieży Wszechpolskiej.

- Jakiś czas temu nie udało nam się zorganizować debaty na temat sensu wybuchu Powstania Warszawskiego, na którą zaprosiliśmy jednego z historyków sceptycznie nastawionego do tego czynu zbrojnego stolicy – wspomniał Piotr Mazur. - Studenci powinni podejmować tematy trudne i kontrowersyjne, wszystko powinno odbywać się jednak w granicach zdrowego rozsądku – tłumaczył gość audycji i dodał, że w sprawach publicznych trzeba się kierować zasadą bezstronności.

Krzysztof Gołębiowski z kolei podkreślił, że Uniwersytety nie powinny być upolitycznione. - Zdziwiony jestem, że powstaje Studencki Komitet Antyfaszystowski, ponieważ jego symbolika nawiązuje do Antify, a to są dwie skrajności – powiedział gość audycji i dodał, że pod płaszczykiem walki z faszyzmem po raz kolejny podejmuje się próby upolityczniania uniwersytetów.

REKLAMA

O tym, jak odróżnić ideologizację od debaty naukowej mówił zaś Sebastian Wijas. - Jest duży problem z ideologizacją uniwersytetów. Powinna być przestrzeń do wymiany i konfrontacji myśli. Jeżeli nie pozwolimy na to, to przeniknie ona przez mury uczelni i straci na tym tylko i wyłącznie środowisko akademickie – powiedział przedstawiciel Stowarzyszenia KoLiber. - Jako studenci powinniśmy wpływać na nauczycieli akademickich, gdy próbują być nieobiektywni.

W drugiej części audycji gośćmi byli: Daniel Witowski (Klub Młodych Kukiz 15), Arkadiusz Modzelewski (Młodzi Nowocześni - Nowoczesna), Sergiusz Muszyński (Forum Młodych PiS), Krzysztof Gołębiowski (Młoda Prawica - Porozumienie Jarosława Gowina), Adam Smuga (Stowarzyszenie Młodzi Demokraci PO Warszawa).

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jan Białostocki.

REKLAMA

Polskie Radio 24

____________________ 

Więcej z cyklu Młoda audycja polityczna 

Data emisji: 3.12.2017

Godzina emisji: 10:06


REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej