more_horiz

Czy Jan Kulczyk miał być ostatecznym nabywcą Ciech S.A.?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 22:07
– Pozbycie się pakietu kontrolnego nad strategiczną spółką, jaką jest Ciech, było bardzo ryzykowną grą państwa polskiego – powiedział Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych i energetyki. W najnowszej „Stacji Deszyfrującej” odsłaniamy kulisy procesu prywatyzacji jednego z największych przedsiębiorstw w branży chemicznej w Europie, polskiej spółki Ciech S.A.
Audio
  • 04.03.18 Jarosław Guzy: „W latach 90. Ciech był perłą gotową do kupienia (…)”.
Zakłady Chemiczne Organika-Sarzyna SA, CIECH-Sarzyna S.A.
Zakłady Chemiczne "Organika-Sarzyna" SA, CIECH-Sarzyna S.A.Foto: ciechgroup.com / mat. dla mediów

Proces prywatyzacji Ciechu przeprowadzono w 2014 roku. Większościowym właścicielem została spółka KI Chemistry należąca ówcześnie do najbogatszego Polaka – Jana Kulczyka, która uzyskała 51,1 proc. akcji.

– Pojawiały się spekulacje o próbach przejęcia Ciechu przez rosyjskich oligarchów ściśle związanych z Kremlem. Nie wiadomo, czy Jan Kulczyk miał być ostatecznym nabywcą Ciechu. W podobnych transakcjach, tak jak chociażby w przypadku Telekomunikacji Polskiej, polski biznesmen był jedynie pośrednikiem. Specjalizował się w zarabianiu pieniędzy na pośrednictwie. Jednak ostatecznie Ciech pozostał w jego rękach – powiedział Jarosław Guzy

Zdaniem niektórych komentatorów Ciech został sprzedany po zaniżonej cenie.

– Sposób, w jaki przeprowadzono tę transakcję, jest sprzeczny ze wszystkimi standardami, jakie powinny obowiązywać w państwie demokratycznym. Analizowały ją na pewno instytucje europejskie, które przyglądały się kwestii konkurencyjności. Przecież ta operacja miała znaczenie nie tylko dla rynku polskiego, ale również kontynentalnego. Jednak nikt nie poddał w wątpliwość przeprowadzeniem tej prywatyzacji  – dodał Jarosław Guzy.

Więcej w całej audycji.

„Stację Deszyfrującą” prowadził Radosław Jankiewicz.

Polskie Radio 24/db

_____________________

Data emisji: 04.03.2018

Godzina emisji: 20:06


 

Zobacz więcej na temat: pr24 prywatyzacja Jan Kulczyk

Zobacz także

Zobacz także