X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Grodzisk Mazowiecki: drogi do wolności w 1918 roku

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 12:51
- Kiedy przyszła noc 11 listopada 1918 roku grodziszczanie zebrani w jednej z sal rzucili się do rozbrajania Niemców. To byli młodzi ludzie – harcerze, członkowie towarzystwa gimnastycznego „Sokół”, którzy bez strachu zajęli posterunki niemieckie – mówił w audycji Słowem Niepodległa znawca historii miasta Łukasz Nowacki. O drodze Grodziska Mazowieckiego do niepodległości mówili też Janusz Sobieraj i Sylwester Stankiewicz (komenda hufca ZHP).
Audio
  • 18.03.2018 Tomasz Krupski, Janusz Sobieraj i Sylwester Stankiewicz o Grodzisku Mazowieckim
  • 18.03.2018 Łukasz Nowacki i Janusz Sobieraj o Grodzisku Mazowieckim
  • 18.03.2018 Tomasz Krupski, Jakub Będkowski i Łukasz Nowacki o Grodzisku Mazowieckim
Grodzisk Maz., ul 11 Listopada, 1940 r.
Grodzisk Maz., ul 11 Listopada, 1940 r.Foto: Biblioteka Narodowa / domena publiczna

Łukasz Nowacki opowiadał o zdjęciu przedstawiającym wydarzenia z 11 listopada w Grodzisku Mazowieckim. - Mamy unikatowe zdjęcie zrobione w Grodzisku 11 listopada, które jest eksponowane w wielu książkach nt. odzyskania niepodległości. Pokazuje ono tłum ludzi na rynku, okupacyjne władze niemieckie i polskiego burmistrza, który odczytuje akt niepodległości wśród wywieszonych flag biało-czerwonych. To zdjęcie powstało jako uhonorowanie ludzi, którzy 11 listopada brali udział w rozbrajaniu Niemców i wskrzeszeniu ojczyzny – opowiada znawca historii Grodziska.

W październiku 1939 roku powstał w Grodzisku Mazowieckim pierwszy konspiracyjny zastęp, który dał początek Szarym Szeregom. Według  Janusza Sobieraja młodzi ludzie w Grodzisku mieli świetnych wychowawców. – Młodzież w pierwszych dniach września 1939 roku brała udział w patrolach wokół miasta i była gońcami. Po październiku Szare Szeregi były liczną organizacją, prowadziły działalność sabotażową, przyjmowała zrzuty – mówił gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał Sylwester Stankiewicz, harcerstwo na ziemiach grodziskich jest od stu lat. – Nasze działania z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości to spotkania z kombatantami, Stowarzyszeniem Łagierników i zasłużonymi obywatelami Grodziska. We wrześniu wszystkie hufce warszawskie i podwarszawskie organizują imprezy związane z rocznicą odzyskania niepodległości. 11 listopada odbędzie się 20 Rajd Niepodległości – informował Stankiewicz.

W audycji Słowem Niepodległa o Grodzisku Mazowieckim mówili też Tomasz Krupski (wiceburmistrz Grodziska) i Jakub Będkowski (historyk sztuki).

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Wojciech Kościak.

Polskie Radio 24

Słowem Niepodległa - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 18.03.2018

Godzina emisji: 11:06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grodzisk Mazowiecki: Miasto prorodzinne

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 21:14
Grodzisk Mazowiecki to miasto na Równinie Łowicko-Błońskiej, w województwie mazowieckim. Miasto liczy około 30 tys. mieszkańców. Plan zagospodarowania przestrzennego nie pozwala na budowę dużych centrów handlowych. Miasto posiada za to Ośrodek Sportu i Rekreacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstancin: z uzdrowiska do niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 16:30
Tu oddychało się nie tylko świeżym powietrzem sosnowych drzew, ale także wolna Polską. W starannie zaprojektowanym Konstancinie pod Warszawą czytano polską literaturę, organizowano koncerty. - Tu w latach 90-tych XIX wieku budziła się droga do wolności Polaków – powiedziała Edyta Markiewicz-Brzozowska, dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury, która wraz z Hanną Kaniastą, redaktorką strony Wirtualne Muzeum Konstancina oprowadzała po mieście w audycji Słowem Niepodległa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowem Niepodległa w Kutnie. Opowieść o dążeniu do wolności

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 18:01
Kutno leży na szlaku, gdzie od lat krzyżowały się trudne losy naszego kraju. W Muzeum Regionalnym w sali gen. Józefa Hallera o lokalnej historii, która miała wpływ na dzieje całego kraju opowiadali goście audycji Słowem Niepodległa: historycy Jacek Saramonowicz i Piotr Stasiak - autorzy monografii „Kutno. Przeszłość i współczesność” oraz Grzegorz Skrzynecki - dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowem Niepodległa: historia nigdy niezdobytej twierdzy Modlin

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 13:29
- Wszystko co działo się w Europie po 1806 roku jest związane z Modlinem. Tutaj jak w lustrze odbijały się wydarzenia na Starym Kontynencie. Twierdza była oblegana cztery razy i ani razu nie został zdobyta. Modlin to geniusz Napoleona, duma carów, ale i polska krew – mówił w audycji Słowem Niepodległa przewodnik po twierdzy Modlin Maciej Kostrzewski. W audycji uczestniczyli także Robert Kanigowski (prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin) i Sebastian Sosiński (prezes lokalnej organizacji turystycznej Trzech Rzek).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pułtusk – droga do Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 12:57
– Miasto było wolne 11 listopada 1918 roku, w południe – mówił w audycji Słowem Niepodległa prof. Radosław Lolo, historyk z Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora. W Polskim Radiu 24 historię drogi do niepodległości w Pułtusku przybliżała również Monika Żebrowska z Muzeum Regionalnego w Pułtusku.
rozwiń zwiń