Grodzisk Mazowiecki: drogi do wolności w 1918 roku

- Kiedy przyszła noc 11 listopada 1918 roku grodziszczanie zebrani w jednej z sal rzucili się do rozbrajania Niemców. To byli młodzi ludzie – harcerze, członkowie towarzystwa gimnastycznego „Sokół”, którzy bez strachu zajęli posterunki niemieckie – mówił w audycji Słowem Niepodległa znawca historii miasta Łukasz Nowacki. O drodze Grodziska Mazowieckiego do niepodległości mówili też Janusz Sobieraj i Sylwester Stankiewicz (komenda hufca ZHP).

2018-03-18, 12:51

Grodzisk Mazowiecki: drogi do wolności w 1918 roku
Grodzisk Maz., ul 11 Listopada, 1940 r.Foto: Biblioteka Narodowa / domena publiczna

Posłuchaj

18.03.2018 Tomasz Krupski, Janusz Sobieraj i Sylwester Stankiewicz o Grodzisku Mazowieckim
+
Dodaj do playlisty

Łukasz Nowacki opowiadał o zdjęciu przedstawiającym wydarzenia z 11 listopada w Grodzisku Mazowieckim. - Mamy unikatowe zdjęcie zrobione w Grodzisku 11 listopada, które jest eksponowane w wielu książkach nt. odzyskania niepodległości. Pokazuje ono tłum ludzi na rynku, okupacyjne władze niemieckie i polskiego burmistrza, który odczytuje akt niepodległości wśród wywieszonych flag biało-czerwonych. To zdjęcie powstało jako uhonorowanie ludzi, którzy 11 listopada brali udział w rozbrajaniu Niemców i wskrzeszeniu ojczyzny – opowiada znawca historii Grodziska.

W październiku 1939 roku powstał w Grodzisku Mazowieckim pierwszy konspiracyjny zastęp, który dał początek Szarym Szeregom. Według  Janusza Sobieraja młodzi ludzie w Grodzisku mieli świetnych wychowawców. – Młodzież w pierwszych dniach września 1939 roku brała udział w patrolach wokół miasta i była gońcami. Po październiku Szare Szeregi były liczną organizacją, prowadziły działalność sabotażową, przyjmowała zrzuty – mówił gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał Sylwester Stankiewicz, harcerstwo na ziemiach grodziskich jest od stu lat. – Nasze działania z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości to spotkania z kombatantami, Stowarzyszeniem Łagierników i zasłużonymi obywatelami Grodziska. We wrześniu wszystkie hufce warszawskie i podwarszawskie organizują imprezy związane z rocznicą odzyskania niepodległości. 11 listopada odbędzie się 20 Rajd Niepodległości – informował Stankiewicz.

W audycji Słowem Niepodległa o Grodzisku Mazowieckim mówili też Tomasz Krupski (wiceburmistrz Grodziska) i Jakub Będkowski (historyk sztuki).

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Wojciech Kościak.

Polskie Radio 24

Słowem Niepodległa - wszystkie audycje

REKLAMA

____________________ 

Data emisji: 18.03.2018

Godzina emisji: 11:06


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej