Władysław Broniewski symbolem walki o niepodległość Płocka

Jedno z najstarszych miast w Polsce, czyli Płock w 1921 roku został odznaczony przez marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych za bohaterską obronę podczas wojny polsko-bolszewickiej. Z walką o niepodległość mieszkańców Płocka związana jest postać poety Władysława Broniewskiego. O roli Płocka w odzyskaniu niepodległości mówili w audycji Słowem Niepodległa Joanna Banasiak (dyrektor Książnicy Płockiej) historyk dr Grzegorz Gołębiewski i Tadeusz Milke (harcerski Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”).

2018-04-15, 13:15

Władysław Broniewski symbolem walki o niepodległość Płocka
Władysław Broniewski. Foto: Domena publiczna

Posłuchaj

15.04.2018 Joanna Banasiak, dr Grzegorz Gołębiewski i Tadeusz Milke o walce o niepodległość w Płocku cz.I
+
Dodaj do playlisty

Książnica Płocka nosi imię poety i żołnierza Władysława Broniewskiego, który jest postacią o dużym znaczeniu dla Płocka. 8 kwietnia 1915 roku grupa płocczan wymaszerowała z miasta, by dołączyć do legionów marszałka Piłsudskiego. Wśród tej grupy był urodzony w tym mieście Władysław Broniewski.

Według Joanny Banasik kultura miała duży wpływ w odzyskaniu niepodległości. – Dla nas Broniewski to nie tylko poeta patriotyczny i liryczny, ale również człowiek, który w procesie niepodległościowym brał aktywny udział. Kilka dni temu organizowaliśmy happening wyruszenia Broniewskiego z kolegami do legionów. Atmosfera nie była wtedy optymistyczna. Było wielu niezadowolonych płocczan, że młodzież wyrusza. Jak napisał Broniewski w swoich pamiętnikach - niewiele brakowało, by w nich rzucano kamieniami – mówiła dyrektor Książnicy Płockiej.

W ocenie Grzegorza Gołębiewskiego klimat dla działań legionistów w Płocku nie był korzystny. - W raporcie wojskowym można przeczytać, że atmosfera wokół idei legionowej była wroga wobec tych chłopaków. Rodziny nie chciały pozwolić im na wyjazd do legionów, dla chłopców to był szok. W czerwcu 1917 roku przyjechał wtedy jeszcze płk Józef Haller, by propagować ideę legionową. To spotkanie został zbojkotowane przez płocki establishment. Wśród żołnierzy z I i III brygady legionów Piłsudskiego, którzy byli internowani po kryzysie przysięgowym, byli także płocczanie. 52 mieszkańców Płocka była internowana w Szczypiornie, gdzie warunki były ciężkie – wskazywał historyk.

Zdaniem Tadeusza Milkego mieszkańcy Płocka starali się działać, mimo niesprzyjającej atmosfery. - Młodzież często przejmowała inicjatywę, np. przez strajki, które miały na celu bronienie języka polskiego. Dużą rolę odegrało w tym rodzące się harcerstwo, które przygotowywało do późniejszej walki. Istotna była też działalność inteligencka i działalność wydawnicza. Mimo trudności płocczanie potrafili się jednoczyć i różnego przejawy walki narodowo-wyzwoleńczej miały miejsce – powiedział gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Małgorzata Głogowska.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

Słowem Niepodległa - wszystkie audycje

REKLAMA

______________________

Data emisji: 15.04.2018

Godzina emisji: 11:06


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej