X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Bydgoszcz - "miasto na zapleczu Berlina"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 12:53
Audycja "Słowem Niepodległa" gościła dzisiaj w Bydgoszyczy. O mieście i jego historii na antenie Polskiego Radia 24 mówili: Wojciech Bartoszek (dyrektor Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy), prof. Albert Kotowski (kierownik katedry Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW), dr Andrzej Leonard Bogucki (towarzystwo gimnastyczne "Sokół").
Audio
  • 14.10.18 Słowem Niepodległa. Bydgoszcz - "miasto na zapleczu Berlina"
Bydgoszcz
BydgoszczFoto: bydgoszcz.pl/mat. prasowe

Bydgoszcz to stolica województwa kujawsko-pomorskiego i ósme co do wielkości miasto w Polsce. Historycznie zajmuje część Kujaw i jest malowniczo położone nad Brdą, Wisłą oraz Kanałem Bydgoskim. To tutaj krzyżują się ważne szlaki drogowe, kolejowe, a także wodne (międzynarodowa droga wodna E70). Bydgoszcz to miasto o wielowiekowej tradycji, które zachwyca turystów przede wszystkim położeniem nad rzeką przecinającą centrum miasta. Bydgoszcz coraz intensywniej zwraca się ku wodzie. To właśnie w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Brdy toczy się codzienne, kulturalne, sportowe i biznesowe życie miasta - czytamy na stronie miasta.

- Stoimy przed Muzeum Wojsk Lądowych w otoczeniu armat przeciwpancernych, a także czołgów T-34 i T-72. Przy samym wejściu do muzeum znajduje się pomnik Józefa Piłsudskiego, który w sposób bardzo surowy patrzy na zbliżające się osoby. Niedziela jest dniem otwartym naszego muzeum i wszystkie bilety są za darmo - mówił dyrektor Wojciech Bartoszek.

- Bydgoszcz od 1772 r. znalazła się w organizmie państwowym Prus. Później był pewien okres Księstwa Warszawskiego, a Bydgoszcz była nawet stolicą jego departamentu. W 1815 r. ponownie znalazła się pod panowaniem pruskim, a ten stan rzeczy utrzymał się do 1920 r. Niepodległość nie przyszła do Bydgoszczy od razu w 1918 r. - informował prof. Albert Kotowski.

Naukowiec z UKW przypomniał też, że "położenie geograficzne Bydgoszczy było bardzo korzystne". - Rozwój miasta był związany z rozwojem Prus i Rzeszy Niemieckiej. Można powiedzieć, że Bydgoszcz była miastem na zapleczu Berlina. Wielu architektów ze stolicy Niemiec budowało w Bydgoszczy, przez co architektura miejscami jest bardzo zbliżona.

Więcej w całej audycji.

Audycje prowadził Michał Walczyk.

PR24/visitbydgoszcz.pl

________________________

Data emisji: 14.10.18

Godzina emisji: 11:05

Zobacz więcej na temat: Bydgoszcz Wisła
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mielec – polskie drogi do niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 14:35
O udziale mielczan w powstaniu styczniowym 1863 r. opowiadali w audycji "Słowem Niepodległa" goście Polskiego Radia 24: Jerzy Skrzypczak – historyk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu, Józef Witek – regionalista, autor Encyklopedii Miasta Mielca oraz Marek Zalotyński – regionalista, koordynator Obywatelskiego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Mielcu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamość - droga do niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2018 14:42
Gośćmi audycji Słowem Niepodległa byli: Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego, dr Jacek Feduszka, dr Piotr Kondraciuk, historycy i Jerzy Zacharow, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu, którzy opowiadali na antenie Polskiego Radia 24 o drodze Zamojszczyzny do niepodległości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białystok - dwie daty odzyskania niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2018 13:21
Białystok w szczególny sposób świętuje 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy audycji "Słowem Niepodległa” przypomnieli, że miasto dwukrotnie pamięta o wydarzeniach sprzed stu lat. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Jolanta Szczygieł-Rogowska, historyk, dyrektor Galerii im. Śleńdzińskich, Edyta Mozyrska z Departamentu Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Białystok, Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku i prof. Adam Czesław Dobroński, historyk.
rozwiń zwiń