Jak Kochanowski przyczynił się do odzyskania niepodległości
- Jan Kochanowski to wielki poeta, który był zainteresowany sprawami społecznymi i politycznymi, co widać było w jego twórczości. Jednoznacznie rzuca się to w poematach "Satyr" i "Zgoda" oraz ważnym, renesansowym dramacie "Odprawa posłów greckich" - mówiła Ewelina Pawelec, historyk, w studiu Polskiego Radia 24 w Zwoleniu, w pobliżu którego urodził się Jan Kochanowski.
2018-11-25, 14:06
Posłuchaj
Jan Kochanowski urodził się w 1530 roku w Sycynie (gmina Zwoleń). Był wielkim poetą epoki renesansu, uważanym za jednego z najwybitniejszych twórców w Europie i poetę, który najbardziej przyczynił się do rozwoju polskiego języka.
- Wiele lat przed upadkiem naszej niepodległości Jan Kochanowski nawoływał o męstwo, odwagę i niepoddawanie się w walce, aż do ostatniej chwili. Widać to choćby w "Pieśni V o Spustoszeniu Podola". Poeta potępił upadek wielu obyczajów, takich jak zachłanność, egoizm czy niedbalstwo wobec interesów. Kochanowski już wiele lat temu przestrzegał przed zgubnymi skutkami działań, które mogą doprowadzić do upadku kraju - mówiła Ewelina Pawelec.
W audycji Słowem Niepodległość gośćmi Polskiego Radia 24 byli również: dr Katarzyna Madejska, Cezary Imański i dr Paweł Madejski, historycy, którzy mówili o drodze Zwolenia do Niepodległości.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Rozmawiał Michał Walczyk.
PR24
____________________
Data emisji: 25.11.18
REKLAMA
Godzina emisji: 11:06
REKLAMA