"Słowem Niepodległa": wybitna polska pisarka Zofia Nałkowska

W audycji "Słowem Niepodległa" w Muzeum Literackim im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie rozmawiano m.in. o twórczości wybitnej polskiej pisarki.

2018-12-23, 13:10

"Słowem Niepodległa": wybitna polska pisarka Zofia Nałkowska
Zofia Nałkowska. Foto: PAP-reprodukcja

Posłuchaj

23.12.18 Słowem Niepodległa: Wołomin i jego droga do niepodległości
+
Dodaj do playlisty

Zofia Nałkowska urodziła się w 1884 roku, zmarła w 1954. Do historii literatury przeszła jako autorka zbioru opowiadań "Medaliony" i powieści "Granica". W czasie II wojny światowej przebywała w okupowanej stolicy, gdzie prowadziła sklep z tytoniem. Działała także aktywnie w podziemnym życiu literackim. W 1945 roku zaakceptowała nową władzę i przyjęła mandat członkini Krajowej Rady Narodowej. Brała udział w pracach Sejmu Ustawodawczego. Powiązania z ówczesną władzą pozwoliły jej wejść w skład Międzynarodowej Komisji do Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.

- Do naszych czasów przetrwał tylko ułamek księgozbioru rodziny Nałkowskich. Niestety wojna pochłonęła nie tylko meble, pamiątki i przedmioty osobiste, ale również księgozbiór. Przetrwały tylko dwie półki, niewiele ponad 200 pozycji – powiedziała dla Polskiego Radia 24 Agata Sobczak, p.o. dyrektora Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie. Jak zaznaczyła, Zofia Nałkowska była pisarką czytywaną nie tylko w Polsce, jej książki chętnie tłumaczono na różne języki.

Gościem audycji był także pasjonat historii regionu Janusz Bublewski, który mówił o tym, w jaki sposób odzyskiwano niepodległość w Wołominie i okolicach.

Więcej tematów w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/bartos

-------------------------

Data emisji: 23.12.2018

REKLAMA

Godzina emisji: 11.06

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej