X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Gmina Dobieszyn i Lasy Puszczy Stromieckiej

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 10:57
W cyklu "Słowem Niepodległa" ekipa Polskiego Radia 24 odwiedziła Nadleśnictwo Dobieszyn, które znajduje się w połowie drogi między Radomiem a Warszawą. Właśnie tu, pośrodku terenu między Pilicą a Radomką znajduje się Puszcza Stromiecka.
Audio
  • 17.03.19 Słowem Niepodległa: Gmina Dobieszyn i Lasy Puszczy Stromieckiej cz.1
  • 17.03.19 Słowem Niepodległa: Gmina Dobieszyn i Lasy Puszczy Stromieckiej cz.2
Obelisk Niepodległości w Nadleśnictwie Dobieszyn
Obelisk Niepodległości w Nadleśnictwie DobieszynFoto: dobieszyn.radom.lasy.gov.pl

Lasy Puszczy Stromieckiej były miejscem licznych wydarzeń w historii dziejów Polski. Na wysokości Warki po zachodniej stronie Wisły w 1656 r. Stefan Czarnecki stoczył tam zwycięską bitwę ze Szwedami. W okresie Insurekcji Kościuszkowskiej, Wojen Napoleońskich i Powstania Listopadowego – tutejsze lasy były miejscem walk, zgrupowań, przemarszów wojsk. Również w czasie Powstania Styczniowego miały miejsce potyczki i bitwy w pobliżu Dobieszyna, Grabowego Lasu, Lipy, Anielina i Radzanowa.

W okresie I –Wojny Światowej Legioniści z I- Brygady IV Batalionu walczyli nieopodal Stromca pod Niedabylem, Starą Wsią, Budami Michałowskimi i Boską Wolą.

We wrześniu 1939 r. Pułki Kresowe Północnego Zgrupowania Armii „Prusy" oraz Wileńska Brygada Kawalerii dążąc na przeprawy przez Wisłę stoczyły szereg walk z Niemcami w tutejszych lasach w pobliżu Białobrzegów, Stromca, Grabowego Lasu, Lipskich Bud, Dobieszyna, Głowaczowa, Studzianek, Trzebienia i Magnuszewa.

Natomiast pierwszym oddziałem partyzanckim działającym w lasach Puszczy Stromieckiej był Oddział Wydzielony Kawalerii Wojsk Polskich pod dowództwem majora Henryka Dobrzańskiego – legendarnego "Hubala".

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji był Michał Walczyk. 

Goście PR24: Paweł Sułkowski (historyk, nadleśniczy nadleśnictwa Dobieszyn), Andrzej Garbaczewski (historyk, regionalista), Jan Chryzostom Czachowski  (badacz dziejów regionu).

Data emisji: 17.03

Godzina emisji: 10.07

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skarżysko-Kamienna. Historia miasta

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 12:29
Skarżysko-Kamienna oraz jego historia zainteresowały dziennikarzy Polskiego Radia 24, którzy wybrali się do miasta leżącego niemalże u podnóża Gór Świętokrzyskich. Sprawdziliśmy i przedstawiliśmy słuchaczom najważniejsze wydarzenia w jego dziejach i ludzi, którzy przyczynili się do rozwoju miejscowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowem Niepodległa. Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 12:21
Inowrocław oraz jego historia zainteresowały dziennikarzy Polskiego Radia 24, którzy odwiedzili muzeum im. Jana Kasprowicza. Sprawdziliśmy i przedstawiliśmy słuchaczom najważniejsze wydarzenia w jego dziejach i ludzi, którzy przyczynili się do rozwoju miejscowości.
rozwiń zwiń