Prof. Andrzej Sulima-Kamiński: potrzebne są dalsze poprawki w amerykańskiej literaturze historycznej dot. Polski

- Konferencja naukowa pt. "Przywracanie zapomnianej historii. Wyobrażenia o Europie Środkowo-Wschodniej w anglojęzycznych podręcznikach akademickich" polega na wprowadzaniu zmian w zagranicznych monografiach, poświęconych historii Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Sulima-Kamiński, historyk, emerytowany wykładowca Georgetown University.

2019-06-11, 20:40

Prof. Andrzej Sulima-Kamiński: potrzebne są dalsze poprawki w amerykańskiej literaturze historycznej dot. Polski
"Zaprowadzenie chrześcijaństwa", obraz Jana Matejki z 1889. Foto: Wikipedia/Domena publiczna

Posłuchaj

11.06.19 "Orzeł czy reszka". Prof. Andrzej Sulima Kamiński o projekcie "Przywracanie zapomnianej historii"
+
Dodaj do playlisty

W Muzeum Historii Polski trwają debaty eksperckie w ramach 17. Edycji konferencji naukowej pt. „Przywracanie zapomnianej historii. Wyobrażenia o Europie Środkowo-Wschodniej w anglojęzycznych podręcznikach akademickich”. Spotkanie naukowe jest organizowane cyklicznie od 2006 r. przez Fundację Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej. Głównym celem tego projektu jest przeciwdziałanie powielaniu nieprawdziwych informacji na temat historii Polski w zachodniej historiografii.

- Ludzie w Stanach Zjednoczonych, którzy kończą najlepsze szkoły biznesu, studia inżynierskie, zostają lekarzami i prawnikami, muszą przejść przez kilka kursów historii, która często dotyczy również dziejów Polski. Tego żaden Amerykanin nie może uniknąć  - zauważył prof. Andrzej Sulima-Kamiński. Historyk podkreślił też, że wspomnianą inicjatywą odkłamywania polskiej historii bardzo zainteresowali się zagraniczni wydawcy. - Oni sami się zgłaszają z prośbami o omówienie danych publikacji naukowych - dodał.

Gość PR24 zaznaczył, że potrzebne są dalsze poprawki w amerykańskiej literaturze historycznej. - Nie każdy badacz, który opisuje zachodnią cywilizację pamięta, że Polska przyłączyła się do niej w X wieku i była jej bardzo aktywną częścią. Nasz kraj w historii bardzo wpłynął na obraz kultury europejskiej - powiedział prof. Andrzej Sulima-Kamiński

W tym roku w czasie seminarium omówionych zostanie dziesięć publikacji, które dotyczą zarówno dziejów XX wieku, jak i wcześniejszych okresów w historii Polski. W debatach uczestniczą przedstawiciele wydawnictw amerykańskich (Macmillan, Bedford/St. Martin’s Press, Cambridge University Press, Indiana University Press, University of Pittsburgh Press) oraz kanadyjskich (McGill-Queen’s University Press, University of Toronto Press). W latach 2006-2018 krytyce zostało poddanych 99 książek, a zmiany zaproponowane przez ekspertów zostały uwzględnione. Tegoroczna edycja konferencji potrwa do 21 czerwca.

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Józef Orzeł.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

REKLAMA

Data emisji: 11.06.2019

Godzina emisji: 20.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej