more_horiz

Prof. M. Rękas: w Polsce przeprowadza się ok. 400 tys. operacji okulistycznych

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 20:56
Sytuacja okulistyki w ciągu ostatnich kilkunastu lat bardzo się zmieniła. Zabiegi, które kilka lub kilkanaście lat temu wiązały się z ogromnym ryzykiem, dziś przeprowadzane są w ciągu kilkunastu minut. W Polskim Radiu 24 o tej rewolucji mówił prof. Marek Rękas ze szpitala na Szaserów.
Audio
  • 5.11.19 "Orzeł czy reszka". O niezwykłym postępie w dziedzinie okulistyki (PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: rangizzz/shutterstock.com

Płk prof. dr hab. n. med. Marek Rękas, kierownik Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego oraz krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki tłumaczył w audycji "Orzeł czy reszka" skąd wziął się rewolucyjny postęp w dziedzinie okulistyki.

religa-transplantacja-663_3.jpg
34 lata temu przeszczepiono pierwsze serce w Polsce

- Stało się tak dlatego, że okulistyka jest dziedziną, która bardzo szybko rozwija się na świecie. Okulistyka, to najwięcej zabiegów przeprowadzanych na świecie. W Polsce wykonuje się ok. 400 tys. operacji różnego typu rocznie. To powoduje, że technologie, które wkraczają do okulistyki, takie jak choćby minimalizacja narzędzi, nowe aparaty do usuwania zaćmy, czy lasery, to wszystko egzystuje w okulistyce. I zabiegi trwają nie dłużej niż 10-15 minut - powiedział prof. Marek Rękas.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji "Orzeł czy reszka" był Józef Orzeł.

Polskie Radio 24/jmo

_____________________

Data emisji: 5.11.2019

Godzina emisji: 20.05

Zobacz także

Zobacz także