Współczesna szkoła. Jakie są jej zadania, jaką pozycję zajmują nauczyciele?
W najnowszej odsłonie audycji „Terlikowski na Froncie” rozmowa o szkole. Po co nam szkoła? Na ile faktycznie zajmuje się edukacją oraz wychowywaniem dzieci i młodzieży? W którym miejscu w systemie szkolnictwa znajdują się nauczyciele?
2018-11-07, 21:05
Posłuchaj
Z każdym rokiem programy szkolne mają coraz szerszy zakres. Niektórzy zadają sobie pytanie czy nie jest on zbyt rozległy i czy uczniowie są w stanie we właściwy sposób go przyswoić. Dr Sabina Zalewska, psycholog i pedagog, podkreśliła, że wobec dzisiejszej szkoły stawiane są oczekiwania związane z przekazywaniem nie tylko wiedzy, ale również kompetencji i umiejętności.
– Zamiast odejmować, to do systemu szkolnego ciągle jest coś dorzucane. Nauczyciel, oprócz tego, że naucza, musi również udokumentować masę rzeczy, które robi. Zajmuje się po prostu administracją i buchalterią. Bardzo często, w przypadku uczniów, wiedza przyswajana jest tylko na potrzeby sprawdzianu lub egzaminu. Nie jest ona wykorzystywana w dalszym etapie życia. Można powiedzieć, że współcześnie wiedza jest często konsumowana, czyli przetwarzana i pozostawiana – wskazała rozmówczyni Polskiego Radia 24.
Dr Sabina Zalewska wskazała, że nauczyciele powinni czuć się wolni w swojej pracy poprzez spełnianie się pod względem zawodowym. Jednak zaznaczyła, że jest ich coraz mniej, a coraz więcej tych, którzy czują się wypaleni. Dodała również, że w dzisiejszych czasach nauczyciela nie traktuje się jako eksperta w swojej dziedzinie. – Brakuje zaufania, że nauczyciele chcą dobrze dla swoich uczniów – stwierdziła psycholog.
Audycję prowadził Tomasz Terlikowski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
--------------------------
Data emisji: 7.11.2018
Godzina emisji: 20.06
Polecane
REKLAMA