Ks. A. Kobyliński: Boże Narodzenie to pamiątka przebóstwienia ludzkiej natury

- Bóg podarował nam się sam, to jest szokujące w Bożym Narodzeniu - mówił w Polskim Radiu 24 o. dr Marek Kotyński, teolog duchowości. - Radykalna zmiana ludzkiej kondycji poprzez fakt wcielenia Syna Bożego to jest coś, co należy ponownie odkryć - ocenił. ks. prof. Andrzej Kobyliński z UKSW.

2019-12-25, 20:29

Ks. A. Kobyliński: Boże Narodzenie to pamiątka przebóstwienia ludzkiej natury
Szopka w katowickim kościele. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Posłuchaj

Ks. prof. Andrzej Kobyliński i o dr Marek Kotański o znaczeniu świąt Bożego Narodzenia ("Terlikowski na froncie"/ PR24)
+
Dodaj do playlisty

W ocenie ks. prof. Andrzeja Kobylińskiego, "Święta Bożego Narodzenia są wielowątkowe". - Każdy może świętować to, co uznaje za ważne. Są osoby głęboko religijne, bardzo poważnie podchodzące do tych świąt i myślące nad tym, co świętujemy, ale są też inne - podchodzące do świąt przez pryzmat kultury, czy tradycji - podkreślił.

Powiązany Artykuł

Rafał Markowski EN-1200.jpg
Bp Rafał Markowski: kultywujmy tradycję Bożego Narodzenia choćby dla przyszłych pokoleń

Wielokulturowość Bożego Narodzenia

- Przeżyłem 20 razy święta Bożego Narodzenia we Włoszech. Należę do polskiej tradycji - opłatka, kolęd i świątecznego wystroju kościołów, ale z drugiej strony, należę też do włoskiej tradycji - świąt bez opłatka i kolęd, dużo skromniejszych - ocenił filozof. - Myśląc o tym, co świętujemy w Boże Narodzenie, należy uwzględnić tę różnorodność - ocenił.

O. dr Marek Kotyński podkreślał, że najważniejszy jest aspekt religijny. - W Boże Narodzenie świętujemy dosyć szokującą rzecz - że to Bóg zainteresował się człowiekiem, a nie człowiek Bogiem - mówił. - W chrześcijaństwie, człowiek został stworzony przez Boga i jego serce jest niespokojne, dopóki człowiek się z nim nie spotka - wyjaśnił redemptorysta.

>>> [TYLKO U NAS] "Wtedy to było coś cudownego". Wigilie Anny Polony i wyjątkowy wiersz

- Bóstwo łączy się z człowieczeństwem z pragnienia Boga. To Bóg pragnie człowieka, niekoniecznie odwrotnie. Dopiero potem człowiek odkrywa, że jest kochany przez kogoś, ze Bóg się nim interesuje - ocenił teolog duchowości.

REKLAMA

Osobiste wcielenie Boga

Jak mówił, z tego wynika drugi aspekt Bożego Narodzenia: wcielenie Boga. - Bóg nie przyszedł nam czegoś podarować, tylko przyszedł do nas sam. To jest szokujące. Bóg nie zrobił nam podarków, żadnych przysług. On podarował nam się sam, to jest szokujące. Istotą chrześcijaństwa jest to, by przyjąć tego Boga, a wtedy nasze życie nabierze zupełnie innego sensu - wyjaśnił o. dr Marek Kotyński.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] J. Pospieszalski o "Kolędach Pospieszalskich": Kościół zawsze był mecenasem kultury

Ks. prof. Andrzej Kobyliński przypomniał słowa św. Tomasza z Akwinu, który mówił, że "Bóg stał się człowiekiem po to, żeby ludzie mogli stać się Bogami". - To jest najgłębszy wymiar świąt Bożego Narodzenia, o czym czasami zapominamy, gdy chodzi o kazania, gdy chodzi o nauczenia katolickie - ocenił ks. prof. Andrzej Kobyliński. - Ta zmiana, przebóstwienie ludzkiej natury, radykalna zmiana ludzkiej kondycji poprzez fakt wcielenia Syna Bożego to jest coś, co należy ponownie odkryć - podkreślił.

W dalszej części audycji więcej o katolickim znaczeniu Bożego Narodzenia. Zachęcamy do jej wysłuchania.

REKLAMA

***

Audycja: "Terlikowski na froncie"

Prowadzący: Tomasz Terlikowski

Gość: ks. prof. Andrzej Kobyliński (filozof, UKSW), o. dr Marek Kotyński (teolog duchowości, redemptorysta, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie)

Data emisji: 25.12.2019

REKLAMA

Godzina emisji: 20.06


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej