Konkwista Ameryki Łacińskiej. Choroby sprzymierzeńcem Europejczyków

- Indianie nie mieli żadnego ekosystemu odpornościowego i mocno cierpieli z powodu chorób, z którymi wcześniej nie mieli do czynienia. (…) Europejczycy traktowali epidemie jako karę bożą, natomiast ludność indiańska traktowała to jako naruszenie harmonii, która należało przywrócić. Ważną rolę odgrywali tu czarownicy - powiedział o. prof. Tomasz Szyszka, werbista i misjolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

2020-04-08, 22:10

Konkwista Ameryki Łacińskiej. Choroby sprzymierzeńcem Europejczyków
Ruiny prekolumbijskiego miasta Majów Tulum. Foto: Sylwia Mróz/PR

Posłuchaj

O. prof. Tomasz Szyszka o podboju Ameryki Łacińskiej przez Europejczyków i pandemiach, które temu towarzyszyły ("Terlikowski na froncie")
+
Dodaj do playlisty

Duża część epidemii w Ameryce Łacińskiej została wywołana przez pojawienie się w tej części świata Europejczyków, głównie Hiszpanów i Portugalczyków, którzy od XV wieku podbijali i kolonizowali te tereny.

- Do najgroźniejszych chorób, na które indiańska ludność nie była uodporniona, można zaliczyć m.in. ospę, odrę, tyfus, żółtą febrę czy świnkę. Dla rdzennej społeczności były to niesamowite ciosy. Kolonizatorzy byli już uodpornieni na te schorzenia, ale miejscowi, stanowiący ich siłę roboczą, już nie - wskazał o. prof. Tomasz Szyszka.

Powiązany Artykuł

Kamień Słońca 663.jpg
Aztekowie - cywilizacja zniszczona z dnia na dzień

Zbyt częste kąpiele Azteków

Rozmówca Polskiego Radia 24 przywołał etap podboju dzisiejszego Meksyku zamieszkiwanego niegdyś przez Azteków. Zaczęli oni masowo wymierać m.in. z powodu regularnych kąpieli, które powodowały szybkie namnażanie się różnych chorób.

- Z tego powodu epidemie uderzały w nich z całą mocą. Hiszpanie natomiast w tamtym okresie byli bardzo brudni, nie dbali o higienę i przenosili różne zarazki i bakterie. O niesienie pomocy ludności indiańskiej, od samego pobytu w Nowym Świecie, dbał Kościół, który zakładał szpitale. Przykładem byli jezuici - przypomniał duchowny.

REKLAMA

W 1660 roku wybuchła epidemia, która w ciągu kilkunastu tygodni pochłonęła ponad 3 tys. Indian. - Żeby ograniczać liczbę ofiar, jezuici próbowali stosować m.in. kwarantannę - wyjaśnił o. prof. Tomasz Szyszka.

***

Audycja: "Terlikowski na froncie"
Prowadzący: Tomasz Terlikowski
Gość: o. prof. Tomasz Szyszka, werbista i misjolog UKSW
Data emisji: 08.04.2020
Godzina emisji: 20.06

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej