more_horiz

"Tam, gdzie jest ryzyko, tam musi być prawo wyboru". Bioetyk o przymusowych szczepieniach

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 21:02
- Faktem jest, że wokół szczepień błyskawicznie i przymusowo wprowadzanych jest wiele pytań co do ich bezpieczeństwa. Od strony moralnej tam, gdzie jest ryzyko, tam musi być prawo wyboru - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Piotr Kieniewicz, bioetyk.
Audio
  • Ks. prof. Piotr Kieniewicz o bioetycznym wymiarze szczepień ("Terlikowski Na Froncie")
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Tero Vesalainen

Rozmowa dotyczyła szczepionki i szczepień przeciwko koronawirusowi. - Musimy uświadomić sobie to, że żyjemy w czasach, w których wiemy znacznie więcej na temat natury chorób, a także mamy większą świadomość obywatelską. Rozwiązania z przeszłości są nieadekwatne do tego, co jest dzisiaj. Na obecną sytuację należy popatrzeć z obecnej perspektywy prawnej, ale także zdrowotnej, jeśli chodzi o nasz kraj i cały świat - zwrócił uwagę rozmówca.

- Tempo przemieszczania się ludzi znacznie się zwiększyło, a także mamy łatwiejszy dostęp do informacji. Wówczas nasza świadomość o zagrożeniu wzrastała znacznie wolniej. Wiemy więcej i szybciej, przez co możemy się bardziej bać, ale może też wzrosnąć nasze poczucie odpowiedzialności - dodał.

szczepionka szczepienie grypa shutterstock 1200.jpg
Prof. Piotr Religa: na szczepionkę przeciwko koronawirusowi poczekamy przynajmniej rok

Oddziaływanie szczepień

Jak mówił gość Polskiego Radia 24, "państwo i jego porządek prawny są po to, by chronić obywateli. W przypadku zagrożenia osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie państwa podejmują działania, by chronić wartości wyższego dobra. Jest nieuniknione, że w przypadku epidemii państwo musi odebrać niektóre wolności, by w jak największym stopniu ochronić obywateli".

- Każdy człowiek jest trochę inny. Substancja działająca na jednego człowieka nie musi działać na drugiego. Szczepionki tak samo mogą działać na jednych, a na innych nie. Pytanie, co z ludźmi, których nie da się zaszczepić z różnych powodów i czy to nie wprowadzi segregacji i dyskryminacji. Model jest teoretycznie oczywisty, ale w praktyce raz działa, a raz nie - podkreślił.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Świat czeka na szczepionkę przeciw COVID-19. Cztery preparaty testowane na ludziach w kwietniu

- Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą, zwłaszcza jeśli chodzi o medycynę. Faktem jest, że wokół szczepień błyskawicznie i przymusowo wprowadzanych jest wiele pytań co do ich bezpieczeństwa. Tam, gdzie jest ryzyko, tam musi być prawo wyboru. Tak to wygląda od strony moralnej. Nie może być obowiązku szczepienia, o którym nie można powiedzieć, że jest bezpieczne. Najpierw należy dowieść, że to proces bezpieczny przynajmniej dla większości ludzi - zaznaczył ks. prof. Piotr Kieniewicz.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Terlikowski na froncie"

Prowadzący: Tomasz Terlikowski

Gość: ks. prof. Piotr Kieniewicz (bioetyk)

Data emisji: 22.04.2020

Godzina emisji: 20.09

PR24/pkr

Zobacz także

Zobacz także