"Przyszłość inteligencji" Charles'a Maurrasa. Rowiński: pewnych autorów warto poznać, bo ich obserwacje są trwałe

- Brak polskiego tłumaczenia Charles'a Maurrasa aż do naszych czasów był dużym brakiem. Aktualne są m.in. polemiki z cywilizacją laicką, być może nawet bardziej niż w czasach autora "Przyszłości inteligencji" - mówił na antenie Polskiego Radia 24 publicysta "Christianitas" Tomasz Rowiński. 

2021-04-21, 21:20

"Przyszłość inteligencji" Charles'a Maurrasa. Rowiński: pewnych autorów warto poznać, bo ich obserwacje są trwałe
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj

Tomasz Rowiński o Charlesie Maurrasie (Terlikowski na froncie)
+
Dodaj do playlisty

Jego zdaniem drukowanie dziś Maurrasa, przy zachowaniu proporcji, jest analogicznym działaniem do wydawania dzieł Arystotelesa. - Pewnych autorów warto poznać i przeczytać, bo ich obserwacje są trwałe. Brak polskiego tłumaczenia Maurrasa aż do naszych czasów był dużym brakiem. Aktualne są m.in. polemiki z cywilizacją laicką, być może nawet bardziej niż w czasach autora "Przyszłości inteligencji" - mówił Tomasz Rowiński. 

Powiązany Artykuł

shutterstock free młodzież kościół 1200.jpg
Dr Sebastian Duda: potrzebujemy drugiego Soboru Trydenckiego

Charles Maurras (1868–1952) był francuskim myślicielem politycznym i filozofem. Twórca nacjonalizmu integralnego i przywódca monarchistycznego ruchu Action Française, który powstał na bazie odrzucenia rewizji procesu Dreyfusa, kojarzy się z antysemityzmem i potępieniami przez papieży. - Ta historia jest niejednoznaczna. Kościół instytucjonalny był podzielony w jego sprawie. Papież Pius X nazywał go obrońcą katolickiej Francji. Jednocześnie biskupi atakowali go za agnostycyzm. Trzeba też pamiętać, że Action Française starała się pilnować doktryny papieża Leona XIII, który zachęcał katolików, by włączyli się w życie polityczne Francji, by brać udział w sporze o kształt państwa. W to miejsce wszedł Charles Maurras - tłumaczył publicysta "Christianitas". 

W okresie Vichy Maurras popierał politykę marszałka Pétaina. - Nie wspomina się jednak, że Maurras przeciwstawiał się wszystkim aktom nieprawości, które rządy Pétaina wprowadziły. Wypowiadał się przeciwko polityce antysemickiej i uległości wobec Niemców, których politycznie nie znosił. Ta postać jest bardzo złożona - stwierdził gość Polskiego Radia 24. 

REKLAMA

Posłuchaj

Tomasz Rowiński o Charlesie Maurrasie (Terlikowski na froncie) 23:04
+
Dodaj do playlisty

 

W 1944 roku Maurras został uwięziony pod zarzutem kolaboracji, a następnie skazany na dożywocie. Wyszedł z więzienia w 1952 ze względu na sędziwy wiek. 

Więcej w nagraniu. 

REKLAMA

***

Audycja: "Terlikowski na froncie"
Prowadzący: Tomasz Terlikowski
GośćTomasz Rowiński (publicysta, "Christianitas")
Data emisji: 21.04.2021
Godzina emisji: 20.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej