more_horiz

Tomasz Rzymkowski o kolizji kolumny rządowej: nie powinno dochodzić do takich sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 21:01
- Sama zmiana nazwy, przy pozostawieniu struktur, patologii, nie jest reformą. To nie jest działanie, które może zakończyć się sukcesem - powiedział w audycji Nisztor Pyta dr Łukasz Kister, ekspert ds. bezpieczeństwa. Gościem Polskiego Radia 24 był również Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz'15. 
Audio
  • 25.10.18 Nisztor Pyta. Eksperci o działaniu Służby Ochrony Państwa
Samochód marki BMW uszkodzony podczas kolizji kolumny rządowej, do której doszło w Imielinie
Samochód marki BMW uszkodzony podczas kolizji kolumny rządowej, do której doszło w ImielinieFoto: PAP/Andrzej Grygiel

W czwartek samochód Służby Ochrony Państwa (SOP), w którym jechała wicepremier Beata Szydło, nie zdążył zahamować i uderzył w peugeota prowadzonego przez 77-latka. Nikomu nic się nie stało. Do zdarzenia doszło w Imielinie (woj. śląskie).

Jak zauważył na naszej antenie dr Łukasz Kister, to nie pierwsze tego typu zdarzenie. Zdaniem eksperta, to, że po raz kolejny doszło do takiej sytuacji, jest pokłosiem niewystarczających zmian w służbach zajmujących się zapewnianiem bezpieczeństwa najważniejszym osobom w państwie.

- To budowanie nowej służby poprzez ludzi, którzy nie przygotowywali reformy, a przez osoby, które trafiły do tej służby w dziwnych okolicznościach, przy jednoczesnym wyrzuceniu zespołu, w szczególności gen. Pawlikowski, który pracował nad zmianami, który osobiście chciał nadzorować każdy element radykalnej reformy. Nowa służba, bez znaczenia, jaka jest jej nazwa, miała przywrócić istotę tego typu podmiotowi. To miała być służba, jaką jest Secret Service, czyli organ, który swoimi procedurami, ludźmi, sprzętem, chroni najważniejsze osoby w państwie, a nie jest ochroniarzem tego czy innego polityka - wskazywał gosć Polskiego Radia 24. 

W podobnym tonie w audycji Nisztor Pyta wypowiadał się Tomasz Rzymkowski. - (...) Prawo i Sprawiedliwość przez trzy lata nie zrobiło zbyt wiele, żeby wzmocnić państwo. Już wielokrotnie powtarzałem ukute przez siebie stwierdzenie o państwie z dykty i paździerza. To dotyczy wielu aspektów. W Służbie Ochrony Państwa zmieniło się logo, mundurki, ale struktury, ludzie, procedury pozostały te same. Dlatego nadal mają miejsce nieszczęścia, do których absolutnie nie powinno dochodzić - pointował poseł Kukiz'15. 

Służba Ochrony Państwa 1 lutego 2018 roku zastąpiła Biuro Ochrony Rządu. 

Więcej w całej audycji. 

Polskie Radio 24/PAP/zz

------------------------------

Data emisji: 25.10.18

Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolizja kolumny rządowej. W aucie była wicepremier Beata Szydło

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 14:20
W Imielinie (województwo śląskie) doszło w czwartek do zdarzenie drogowego. W jednym z samochodów była wicepremier Beata Szydło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Szydło: nie zakładamy zmian personalnych w rządzie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 15:54
- Nie było rozmowy na temat zmian personalnych w rządzie, nie było takiej potrzeby. Do wyborów parlamentranych zostało kilka miesięcy, trzeba się kosnolidować i myśleć o przyszłości - mówiła wicepremier z rozmowie z Polskim Radiem 24. Beata Szydło była gościem na XXIX Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ "Solidarność" w Częstochowie. 
rozwiń zwiń