more_horiz

S. Gajewski: doświadczenie pokazuje, że J. Kaczyński ma umiejętność zarządzania ambicjami

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 21:31
- Dzisiaj piłka jest w grze, ten mecz się musi zakończyć za dwa tygodnie, za miesiąc. Doświadczenie podpowiada, że w przypadku Prawa i Sprawiedliwości zazwyczaj prezes Jarosław Kaczyński posiadał bardzo dobre metody zarządzania ambicjami - mówił Sebastian Gajewski odnosząc się do negocjacji przed powołaniem nowego rządu. Gościem Polskiego Radia 24 był także Jakub Maciejewski.
Audio
  • 17.10.19 "Nisztor pyta". Czy w Zjednoczonej Prawicy po wyborach parlamentarnych toczy się walka?
Jarosław Kaczyński w Sejmie
Jarosław Kaczyński w SejmieFoto: PAP/Paweł Supernak

Wybory parlamentarne 13 października dały wprawdzie Prawu i Sprawiedliwości większość w Sejmie, jednak nie dały rozstrzygnięcia w Senacie, gdzie obecnie PiS ma największą liczbę senatorów, czyli 48, nie ma jednak większości. Sytuację zaognia fakt, że w Sejmowym klubie PiS silną reprezentację będą miały dwie partie koalicyjne wewnątrz Zjednoczonej Prawicy - zarówno Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry jak i Porozumienie Jarosława Gowina mają po 18 posłów. Te zagadnienia komentowali w Polskim Radiu 24 Jakub Maciejewski z "wPolityce.pl" i tygodnika "Sieci" oraz Sebastian Gajewski z Centrum Daszyńskiego.

gowin morawiecki 663 east news.jpg
Jarosław Gowin: Mateusz Morawiecki pozostanie premierem, to poza dyskusją

Napięcia w Zjednoczonej Prawicy

Goście zostali zapytani o to, czy w obozie władzy faktycznie trwa walka o wpływy. Potwierdził to Jakub Maciejewski, który dostrzegł już teraz napięcia wewnątrz środowiska.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Kamil Bortniczuk z Porozumienia: odpowiedzialność mierzy się też liczbą ważnych stanowisk

- Jest rzeczywiście napięcie po stronie Zjednoczonej Prawicy. W toku nowego otwarcia politycznego trwają targi, to jest taka zwykła kuchnia polityczna, faktycznie różnie z tym może być. Źle się stało - źle dla Prawa i Sprawiedliwości - przed przeciąganiem w Senacie, przeciąganiem senatorów na swoją stronę, bo teraz będzie trudniej zapewnić sobie potencjalnych sojuszników w Senacie, trudniej będzie ich przekonać, że "oto my, zwycięzcy, możemy dużo zagwarantować", skoro są tarcia. Ten kryzys polityczny może być do przełamania tylko przez twardą rękę Jarosława Kaczyńskiego, ale jak to się potoczy dalej - tego nie wiemy - mówił Jakub Maciejewski.

Jarosław Kaczyński zakończy problem?

Sebastian Gajewski, zapytany o rozgrywki między Zjednoczoną Prawicą, Porozumieniem i samym Prawem i Sprawiedliwością stwierdził, że są one zrozumiałe i nie ma w nich nic nadzwyczajnego.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] PKW opublikowała nowe dane. PiS zwyciężyło w 2292 gminach

- Prawidłowość, która rządzi naszym systemem polityczno-ustrojowym jest taka, że pewne rzeczy po prostu ustala się na początku 4-letniej kadencji, a potem albo się ich już nie odwraca, albo ich odwrócenie jest bardzo trudne i zdarza się znacznie rzadziej. Dzisiaj piłka jest w grze, ten mecz się musi zakończyć za dwa tygodnie, za miesiąc. [...] Doświadczenie podpowiada, że w przypadku Prawa i Sprawiedliwości zazwyczaj prezes Jarosław Kaczyński posiadał bardzo duże i dobre metody zarządzania ambicjami - stwierdził Sebastian Gajewski.

Więcej w nagraniu.

Audycję "Nisztor pyta" prowadził Piotr Nisztor.

Polskie Radio 24/jmo

_____________________

Data emisji: 17.10.2019

Godzina emisji: 20.06


Zobacz także

Zobacz także