more_horiz

Michał Majewski: w relacjach USA-Polska potrzebny jest mały plan Marshalla

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 20:50
- Nie wiemy co stanie się za chwile na Białorusi, ale wiemy co Władimir Putin zrobił z Ukrainą, dlatego współpraca wojskowa z USA jest ważna - mówił w PR24 były dziennikarz śledczy, Michał Majewski. 
Audio
  • Michał Majewski i Bartłomiej Godusławski o relacjach z USA ("Nisztor pyta")
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jakub Szymczuk/KPRP

O gospodarczych aspektach współpracy polsko-amerykańskiej, doświadczeniach amerykańskiego biznesu, które można adoptować w Polsce rozmawiali m.in. goście audycji w PR24, Michał Majewski były dziennikarz śledczy i Bartłomiej Godusławski z „Dziennika Gazety Prawnej”.

"Mały plan Marshalla"

ławrow 1200 east news.jpg
Ławrow: Nord Stream 2 i Turecki Potok powstaną mimo sankcji USA

- Jestem za tym by zacieśniać  relacje ze Stanami Zjednoczonymi, ale tez chciałbym byśmy negocjowali jakieś rzeczy dla nas. Chodzi tu o jakiś mały plan Marshalla – mówił Michał Majewski. Przypomniał przy tym deklarację jaką premier Mateusz Morawiecki podpisał z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem dotyczącą bezpieczeństwo sieci 5G.

- Chodzi tu o to by Amerykanie otwierali jakieś centra związane z technologią w Polsce, budowali u nas infrastrukturę bo więcej obecności Amerykanów w Polsce to więcej bezpieczeństwa w Polsce – dodał.

"Fort Trump ważny"

Bartłomiej Godusławski wymienił tu Fort Trump, który według dziennikarza, jest ważny. Przypomniał, że w czerwcu podczas wizyty polskiego prezydenta w Stanach Zjednoczonych Donald Trump i Andrzej Duda podpisali deklarację m.in. o zwiększeniu liczebności amerykańskiego personelu wojskowego w Polsce o około tysiąca osób.

- Zakupy sprzętu wojennego ze Stanów Zjednoczonych są dobre, ale trzeba pamiętać, że USA podchodzi o tego także biznesowo – mówił Bartłomiej Godusławski. Podkreślił, że Polska jest dla Stanów Zjednoczonych, małym elementem na ścianie europejskiej. 

pap donald trump 1200.jpg
Koniec wojny? Trump zapowiada porozumienie handlowe z Chinami

- Fort Trump to nie zamek i wioska wokół niego w Polsce – dodał Michał Majewski. Zaznaczył jednak, że sojusz wojskowy jest ważny choćby ze względu na niepewną sytuację na Ukrainie i na Białorusi.


Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Audycja: "Nisztor pyta"
Prowadzący: Piotr Nisztor
Gość: Michał Majewski były dziennikarz śledczy i Bartłomiej Godusławski z „Dziennika Gazety Prawnej
Data emisji: 26.12.2019
Godzina emisji: 20.06


PR24/jj

Zobacz także

Zobacz także