X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Co dalej z ujawnionymi nagraniami? Politycy komentują ciąg dalszy tzw. afery taśmowej

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2018 10:56
W audycji "7x24" przedstawiciele partii politycznych dyskutowali m.in. na temat kolejnych ujawnionych nagrań polityków w restauracji "Sowa i Przyjaciele”. Gośćmi w studiu byli: Karol Karski (PiS), Anna Maria Żukowska (SLD), Paweł Kobyliński (Nowoczesna), Elżbieta Zielińska (Kukiz'15), Zbigniew Gryglas (Porozumienie) oraz Joanna Augustynowska (PO).
Audio
  • 7.10.2018 Karol Karski (PiS), Anna Maria Żukowska (SLD), Paweł Kobyliński (Nowoczesna), Elżbieta Zielińska (Kukiz'15), Zbigniew Gryglas (Porozumienie), Joanna Augustynowska (Platforma Obywatelska) (7x24)
7.10.2018 Karol Karski (PiS), Anna Maria Żukowska (SLD), Paweł Kobyliński (Nowoczesna), Elżbieta Zielińska (Kukiz15), Zbigniew Gryglas (Porozumienie), Joanna Augustynowska (Platforma Obywatelska) (7x24)
7.10.2018 Karol Karski (PiS), Anna Maria Żukowska (SLD), Paweł Kobyliński (Nowoczesna), Elżbieta Zielińska (Kukiz'15), Zbigniew Gryglas (Porozumienie), Joanna Augustynowska (Platforma Obywatelska) (7x24)Foto: Polskie Radio 24

W minionym tygodniu polską opinię publiczną zelektryzowały kolejne ujawnione nagrania taśm z tzw. afery podsłuchowej. W poniedziałek portal Onet opublikował artykuł "Afera taśmowa. Kelnerzy obciążają Morawieckiego", w którym dziennikarze powołują się na akta afery taśmowej, do których mieli dotrzeć. Onet napisał, że kelnerzy skazani w wyniku afery taśmowej obciążyli w swoich zeznaniach obecnego premiera, w latach 2007-2015 prezesa banku BZ WBK. Na jednej z taśm - według portalu - "Morawiecki miał dyskutować o zakupie nieruchomości na tzw. słupy". Kolejne nagrania ujawnił też portal TVP Info. Z rozmów wynika, że w 2009 r. trzech ministrów dostało ochronę BOR, aby jeden z nich - Tomasz Arabski - mógł na koszt BOR latać do Gdańska, a nie na koszt Kancelarii Premiera.

- Jeśli na taśmach padają konkretne rozwiązania i propozycje jak uzdrowić kraj to jestem przerażona, że służby działają tak, jak działają – mówiła Joanna Augustynowska. - Taśmy były znane w 2015 roku, nie wzbudziły żadnej refleksji w Prawie i Sprawiedliwości, a Mateusz Morawiecki został premierem – dodała posłanka Platformy Obywatelskiej.

- Poza skandalicznymi wypowiedziami przedstawicieli PO są tam wypowiedzi innych osób, które nie mają takiego charakteru. Jest to charakter neutralny, rozmów toczonych między ludźmi, ale tam nie ma informacji, że ma być popełnione przestępstwo – wyjaśniał prof. Karol Karski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Jeśli są jakieś taśmy, których nie ma np. w prokuraturze, a są zeznania, że jest na nich nagrane coś obciążającego premiera, to jest to duże zagrożenie nie tylko polityczne, ale też dla państwa – stwierdził Paweł Kobyliński. – Na tych taśmach może być coś, co może wpływać na bezpieczeństwo Polski – dodał poseł Nowoczesnej.

- Mateusz Morawiecki jest premierem i jeżeli on już wówczas wykazywał się taką postawą etyczną, to mogą być wątpliwości czy teraz, kiedy jest premierem polskiego rządu, nie dochodzi do tego typu sytuacji – mówiła Elżbieta Zielińska. -  Jest pytanie co dalej? Czy te taśmy będą się nadal pojawiać? – pytała posłanka Kukiz’15.

- Pan Mateusz Morawiecki w tamtym czasie był szefem prywatnego banku, a politycy Platformy Obywatelskiej, którzy występują na tych taśmach byli ministrami, zasiadali w zarządach spółek skarbu państwa – mówił Zbigniew Gryglas. - Jako funkcjonariusze publiczni powinni nimi być 24 godziny na dobę. To, co się ukazało dowodzi, że to jest zdecydowanie afera PO – dodał polityk Porozumienia.

- Nie wiadomo czy wszystkie taśmy są już w prokuraturze i w sądzie – stwierdziła Anna Maria Żukowska. - Zastanawiające jest to, że takie sprawy wypływają tuż przed wyborami samorządowymi. To jest niepokojące. Mam głębokie przekonanie, że polskie służby specjalne wówczas sobie z tym nie poradziły i nadal sobie nie radzą – dodała rzecznik prasowy SLD.

W audycji dyskutowano również o zachowaniu prezydenta Legionowa Romana Smogorzewskiego, który podczas konwencji mówił do jednej z kandydatek na radną, że jest z nią kłopot, bo jest "trochę za ładna", a o innych kobietach, że są "chyba najbardziej aktywne, a wręcz napalone". Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej poinformował, że Roman Smogorzewski złożył rezygnację z członkostwa w partii. Prawo i Sprawiedliwość domaga się odwołania Jana Grabca z funkcji rzecznika PO.


- Jest to seksistowski "rzyg" – skomentowała Anna Maria Żukowska. - Chcę przestać tego słuchać, bo nie ma co upowszechniać takich sformułowań w stosunku do kobiet, ale też w stosunku do swoich kolegów. Mam wątpliwości czy on był trzeźwy, bo to mi się w głowie nie mieści, że można przez kilka godzin obrażać w taki sposób kobiety i nikt nie reaguje – dodała rzeczniczka prasowa SLD.

- Słabo to wygląda i Romek i "zwyrole” – mówił Paweł Kobyliński. – Jeśli był taki portal "zwyrole” to jest to strzał w stopę i nasz elektorat oceni czy ten pan ma szanse czy nie. To jest coś, co nie pomaga nam wygrać – dodał polityk Nowoczesnej.

- Absolutnie nie mam zielonego pojęcia skąd w głowie tego pana takie określenia. Jest mi za nie wstyd i czuję się zażenowana, jako kobieta – mówiła Joanna Augustynowska. – Cieszę się z tego, że natychmiast po tych wypowiedziach pan kandydat zrezygnował z członkostwa w Platformie Obywatelskiej i takiej reakcji oczekiwałam od swojego ugrupowania, ponieważ te słowa nigdy nie powinny paść z jego ust – dodała posłanka PO.

- Była szansa na inną reakcję rzecznika, a nie dawanie mu na koniec szabli i mówienie prowadź nas wodzu – podkreślała Elżbieta Zielińska. - W każdym ugrupowaniu są takie typki. Problemem jest to, żeby natychmiast takie osoby odcinać i żeby były objęte ostracyzmem oraz nie funkcjonowały więcej na scenie politycznej i samorządowej – dodała posłanka Kukiz’15.

- Skandaliczna wypowiedź, żenująca – mówił prof. Karol Karski. - Padło stwierdzenie, że to jakieś szczególne poczucie humoru. To żenujące poczucie humoru, taki element subkultury Platformy Obywatelskiej. Takie osoby powinny być eliminowane natychmiast z polityki – dodał europoseł PiS.

- Takie zachowanie, jak w Legionowie, powinno być dla każdego polityka szczebla centralnego i samorządowego dyskwalifikujące – mówił Zbigniew Gryglas. – Platforma ma problem z niestosownym zachowaniem się rzecznika prasowego. Taka osoba powinna być wyczulona na takie sytuacje i odpowiednio zareagować – dodał polityk Porozumienia.

Audycję "7x24" prowadziła Katarzyna Gójska.

Więcej w zapisie audycji.

PAP/Polskie Radio 24

____________________ 

Data emisji: 7.10.2018

Godzina emisji: 09:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ile wolności w internecie? Politycy o ACTA2

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 11:33
Nowa dyrektywa ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Przeciwnicy regulacji ostrzegają przed cenzurą w internecie i końcem wolności w sieci, zwolennicy wskazują natomiast, że zmiana prawa jest konieczna, by chronić twórców i dostosować przepisy do rzeczywistości. W studiu Polskiego Radia 24 o propozycji zmian dyskutowali: Joanna Lichocka (PiS), Paweł Rabiej (Nowoczesna), Elżbieta Zielińska (Kukiz'15), Jarosław Porwich (Wolni i Solidarni), Marek Sawicki (PSL) oraz Michał Szczerba (Platforma Obywatelska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politycy o znaczeniu amerykańskiej bazy wojskowej dla bezpieczeństwa Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2018 11:35
W audycji "7x24" przedstawiciele partii politycznych dyskutowali m.in. na temat znaczenia i planów dotyczących stałej obecności żołnierzy USA w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykańska baza wojskowa a polskie relacje zagraniczne

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2018 12:50
Zagrożenie związane z rozmieszczeniem bazy USA w Polsce głównie nosiłoby polityczny, a nie wojskowy charakter. Dla Rosji największym zagrożeniem byłby "nieproporcjonalny" wpływ USA na sprawy europejskie - twierdzą rosyjscy eksperci cytowani w czwartek przez agencję TASS. W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem wyraził nadzieję na wspólne zbudowanie w Polsce amerykańskiej bazy wojskowej. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Agnieszka Ścigaj z Kukiz 15, Jerzy Wenderlich z SLD, Artur Soboń z PiS, Marcin Święcicki z PO, Mirosław Suchoń z Nowoczesnej i Jarosław Porwich z Wolnych i Solidarnych.
rozwiń zwiń