more_horiz

Tomek Sikora: fotograf nie powinien być oprawcą

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 11:00
- Człowiek, który jest fotografowany bardzo często nie ma wpływu, nie jest poinstruowany. Poza tym, że stoi pod ścianą a fotograf mówi mu, że "robi zdjęcie". To nieporozumienie - powiedział w Polskim Radiu 24 fotograf Tomek Sikora. 
Audio
Tomek Sikora
Tomek Sikora Foto: TS

Jego zdaniem prawdziwe portretowanie człowieka polega na tym, aby zburzyć mur nieufności. - Druga osoba jest najważniejsza, musi coś wykreować. Coś, co my zarejestrujemy i co złoży się na końcowy rezultat. Musimy wciągnąć drugą osobę w pomysł, albo nawet nad pomysłem popracować we dwoje - tłumaczył gość Polskiego Radia 24. 

Artysta obchodzi 50-lecie pracy twórczej i 70. urodziny. Z tej okazji Leica 6×7 Gallery Warszawa zaprasza na trzydniowe święto Tomka Sikory w weekend 7-9 września, aby w gronie miłośników fotografii porozmawiać, posłuchać mistrzów fotografii i muzyki. W planach między innymi rozmowy z fotografami: Chrisem Niedenthalem, Tomkiem Tomaszewskim, Bogdanem Dziworskim, Maksem Skrzeczkowskim, Andrzejem Świetlikiem i oczywiście Tomkiem Sikorą.

- Jeśli ktoś rzeczywiście staje się pasjonatem, a rzeczywistość nie pozwala mu się rozwijać, to takim człowiekiem trzeba się zająć, porozmawiać. Chodzi o to by nie stracił zapału. Nie jest ważne czy zrobi tzw. karierę. Ważne, by każdy z nas miał jakąś pasję i odwagę do jej realizacji - mówił Sikora. 

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji "Głębia Ostrości" była Iga Niewiadomska

Data emisji: 4.09

Godzina emisji: 22.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2018

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 11:00
Trwa 16 edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie. Te festiwal, który jest jedną z największych imprez poświęconych sztukom wizualnym w Polsce i istotnym wydarzeniem fotograficznym w Europie. Gościem audycji Głębia Ostrości była Agnieszka Dwernicka - dyrektor wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głębia ostrości: Tomasz Tyndyk

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 07:00
Fotograf, aktor teatralny i filmowy, absolwent łódzkiej Filmówki. Jest finalistą Konkursu Fotografii Teatralnej, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głębia ostrości: "Dziewięć bram. Z powrotem ani jednej”

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 11:15
Agata Grzybowska, fotograf i dokumentalista, postanowiła odwiedzić z aparatem ludzi, którzy wiele lat temu zdecydowali się porzucić dotychczasowe życie i zamieszkać w Bieszczadach. Odwiedzając współczesnych outsiderów i miejsca, w których szuka się samotności i oderwania od cywilizacji, w zapiskach i obrazach zdołała uchwycić oniryczny charakter bieszczadzkiego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głębia ostrości: szukam tego światła, o którym już zapomnieliśmy

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 22:35
- To światło decyduje, jaki jest nasz stosunek do dnia, czy życia - powiedział Bogdan Konopka, gość ostatniej przed wakacyjną przerwą auducji "Głębia ostrości". Artysta, na stałe mieszkający we Francji, tworzy czarno - białe prace, w charakterystycznej tylko dla niego estetyce.
rozwiń zwiń