Wystawa "Nie tylko Bauhaus" w MCK. Fotografia jako uniwersalne medium

- Niemieckie fotograficzne widzenie zostało zestawione z polską optyką, która pomimo oczywistych różnic pozwala pokazać uniwersalność pewnych procesów. Pozwala też spojrzeć na polsko-niemieckie tropy przez pryzmat mikrohistorii, konkretnych miejsc i ludzi - mówiła w Polskim Radiu 24 Natalia Żak, kuratorka wystawy "Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy" w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury. 

2021-06-02, 13:00

Wystawa "Nie tylko Bauhaus" w MCK. Fotografia jako uniwersalne medium
"Możesz zaparkować na moim miejscu". Foto: Franz Roh

Posłuchaj

Natalia Żak o wystawie "Nie tylko Bauhaus" (Głębia ostrości")
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 zauważyła, że wystawa została przewrotnie zatytułowana. - Bauhaus, a więc szkoła artystyczna, jest symbolem nowoczesności i fotografii spod znaku eksperymentu, ale fotografia czasów Republiki Weimarskiej była niezwykle zróżnicowana. Zależało nam właśnie na pokazaniu wielości tych fotograficznych krajobrazów - powiedziała Natalia Żak.

Powiązany Artykuł

AdamOstrowski.jpg
"Temat II wojny światowej od zawsze istniał w moim domu". Michał Solarski o wystawie "The Airman"

Wystawa jest wyselekcjonowaną i uzupełnioną o polskie paralele wersją ekspozycji "Fotografia w Republice Weimarskiej", prezentowanej w LVR-LandesMuseum w Bonn. - Fotografia jest tak uniwersalnym medium, niepowtarzalnym środkiem porozumienia, że nieoczywiste porównania i zestawienia mogą się udać. Niemieckie fotograficzne widzenie zostało zestawione z polską optyką, która pomimo oczywistych różnic pozwala pokazać uniwersalność pewnych procesów. Pozwala też spojrzeć na polsko-niemieckie tropy przez pryzmat mikrohistorii, konkretnych miejsc i ludzi - tłumaczyła Żak.

Fotografie artystów tej miary, co Martin Munkácsi, Albert Renger-Patzsch, Artur Sander, Hugo Erfurth czy Lotte Jacobi, zestawiono z polskimi zdjęciami z okresu międzywojennego takich twórców jak Zofia Chomętowska, Benedykt Jerzy Dorys, Jan Bułhak czy Henryk Poddębski. - Wystawa w założeniu miała być wizualnym esejem, fotograficznym atlasem obrazów przybliżającym niezwykłą i pełną pęknięć epokę. Mamy przykłady fotografii reportażowej, modowej i skupionej na eksperymencie. Oprócz klasycznych odbitek fotograficznych mamy też czasopisma i książki. Chodziło o to, by pokazać, w jakim kontekście funkcjonowała fotografia, jak kształtowała gusta - dodała kuratorka wystawy.

REKLAMA

Posłuchaj

Natalia Żak o wystawie "Nie tylko Bauhaus" (Głębia ostrości") 22:49
+
Dodaj do playlisty

 

Patronat honorowy nad ekspozycją objął konsul generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie dr Michael Groß. Wystawa jest częścią projektu "Blask i niedola. Międzywojenne Niemcy i Polska" wspieranego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Można ją podziwiać do 1 sierpnia 2021 w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury. 

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

* * *

Audycja: "Głębia ostrości"

Prowadząca: Iga Niewiadomska

Gość: Natalia Żak (kuratorka wystawy "Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy")

Data emisji: 1.06.2021

REKLAMA

Godzina emisji: 22.05

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej