"Słowo »jedyne« od samego początku utkwiło mi w głowie". Monika Szewczyk-Wittek o swojej książce

- W trakcie pracy nad książką i poszukiwania do niej bohaterek odbywałam rozmowy i to słowo "jedyne" od samego początku jakoś mocno utkwiło mi w głowie - powiedziała w audycji "Głębia ostrości" na antenie Polskiego Radia 24 Monika Szewczyk-Wittek, fotoedytorka i kuratorka, autorka książki "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek".

2021-06-16, 00:00

"Słowo »jedyne« od samego początku utkwiło mi w głowie". Monika Szewczyk-Wittek o swojej książce
Anna Maria Brzezińska, jedna z bohaterek książki Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek w redakcji dziennika "Rzeczpospolita", połowa lat 90. . Foto: Archiwum prywatne

We wtorek ukazała się książka autorstwa Moniki Szewczyk-Wittek zatytułowana "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek". Książka niezwykle istotna z punktu widzenia historii fotografii. 

Powiązany Artykuł

Glebia (1).jpg
"Zmiennokształtne". Bogdańska: to projekt, który zaprasza w świat filmu, magii

Bohaterki książki fotografowały w czasach PRL-u – w latach 70. i 80., okresie transformacji ustrojowej, ale także współcześnie. Często były jedynymi kobietami w męskich zespołach, czasem pracowały indywidualnie.

Bohaterki książki - Anna Beata Bohdziewicz, Anna Brzezińska, Iwona Burdzanowska, Joanna Helander, Marzena Hmielewicz, Anna Michalak-Pawłowska, Anna Musiałówna, Anna Pietuszko-Wdowińska, Agnieszka Sadowska, Maja Sokołowska - odsłaniły kulisy pracy fotoreporterskiej, tematy, które je pociągały, czasy, w których przyszło im żyć i pracować.

Posłuchaj

Monika Szewczyk-Wittek o książce "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek" ("Głębia ostrości") 21:21
+
Dodaj do playlisty

- Są to postaci, które charakteryzują się bardzo indywidualnym stylem fotografowania. Zarówno z tych rozmów, jak i zebranych w książce fotografii, wyraźnie wynika, że są to bardzo różne osobowości, co też ma wpływ na to, jaką fotografię wykonują - mówiła o bohaterkach swojej książki Monika Szewczyk-Wittek.

REKLAMA

Marzena Chmielewicz specjalizuje się w fotografii podróżniczej, przyrodniczej i outdoorowej.

Iwona Burdzanowska specjalizuje się w fotografii politycznej, ale też ulicznej. - To taka fotografka, która z aparatem się nie rozstaje po dziś dzień - powiedziała autorka.

Agnieszka Sadowska to fotografka pracująca głównie fotografiami pojedynczymi, wydarzeniowymi. - W rozmowie zdradza kulisy różnych śledztw i tematów społecznych, które podejmowała wspólnie z dziennikarzami - zachęcała na antenie PR24 Monika Szewczyk-Wittek.

Joanna Helander jest dokumentalistką, która mieszka w Szwecji, natomiast duża część jej materiałów była i jest realizowana w Polsce.

REKLAMA

Anna Beata Bohdziewicz znana jest szerszej publiczności z długoterminowego projektu, który nazywa "Fotodziennik", który w przyszłym roku będzie obchodził czterdziestolecie. - To fotografie, które opatrzone są często sarkastycznym podpisem, które odnoszą się zarówno do spraw politycznych, wydarzeniowych, jak i do życia codziennego, społecznego, a także takiej prywatnej przestrzeni autorki, które opisują rzeczywistość od lat 80., 90. aż po czasy współczesne - opowiedziała.

Anna Pietruszko pracuje jako fotoedytorka, jest autorką fotografii wydarzeniowych. To ona dokumentowała obrady Okrągłego Stołu. Przez lata była związana z NSZZ "Solidarność" Regionem Mazowsze.

Anna Michalak-Pawłowska swoją przygodę z aparatem zaczęła, będąc nastolatką. Dokumentowała manifestacje i demonstracje na ulicach Warszawy. - Kiedyś została zatrzymana i pobita. To było dość trudne wydarzenie. To jest taka fotografka, która w pewnym momencie aparat odłożyła. Od końca lat 80. nie fotografuje - wyznaje autorka książki.

Anna Musiałówna, fotografka, która od lat zajmuje się tematami społecznymi.

REKLAMA

Maja Sokołowska, fotografka, która specjalizuje się w fotografii sportowej. - To jest dla mnie odkrycie - wyznaje autorka książki.

Anna Brzezińska, znakomita fotografka przez lata dokumentująca wydarzenia polityczne między innymi dla dużej agencji AFP, a później dla dziennika Rzeczpospolita. Wieloletnia szefowa działu fotograficznego w tej gazecie, a następnie w Polskiej Agencji Prasowej.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

REKLAMA

***

Audycja"Głębia ostrości" 

Prowadziła: Iga Niewiadomska 

Gość: Monika Szewczyk-Wittek (fotoedytorka i kuratorka, autorka książki "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek")

REKLAMA

Data emisji: 15.06.2021

Godz. emisji: 22.06

bf

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej