more_horiz

Wystawa "Ciało_archiwum: rozgrzewka". "Zdjęcia mają charakter estetyczny, ale i służebny"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 11:30
- Jest to wystawa-mapa myśli, ponieważ temat ciała i archiwum jest bardzo obszerny (...). Stąd to słowo "rozgrzewka" skojarzone z ciałem i z ćwiczeniami, które tylko sygnalizuje kilka różnych obszarów, w których można by było dalej stawiać pytania, szukać kolejnych fotografii - mówiła o wystawie "Ciało_archiwum: rozgrzewka" kurator Marta Przybyło.
Kurator Marta Przybyło o wystawie: temat ciała i archiwum jest bardzo obszerny
Kurator Marta Przybyło o wystawie: temat ciała i archiwum jest bardzo obszernyFoto: faf.org.pl

W galerii Fundacji Archeologia Fotografii przy ul. Chłodnej 20 w Warszawie można podziwiać wystawę "Ciało_archiwum: rozgrzewka". Kurator Marta Przybyło opowiedziała w audycji o tym, skąd wziął się pomysł na stworzenie takiej ekspozycji.

Jak wskazała, jest to wystawa-mapa myśli, ponieważ temat ciała i archiwum jest bardzo obszerny. - Spokojnie można by było zrobić wystawę w jakiejś ogromnej instytucji i pewnie też ciężko byłoby w takim przypadku o selekcję - mówiła. - Więc to jest taka wystawa-zajawka, wystawa-rozgrzewka. Stąd to słowo skojarzone z ciałem i z ćwiczeniami, które tylko sygnalizuje kilka różnych obszarów, w których można by było dalej stawiać pytania, szukać kolejnych fotografii - tłumaczyła.

Piękno to kwestia dyskusyjna

Na ekspozycji znajdują się zdjęcia między innymi Zofii Chomętowskiej, Zbigniewa Dłubaka, Andrzeja Georgiewa, Anny Musiałówny, Marka Piaseckiego, Antoniego Zdebiaka czy Wojciecha Zamecznika. Kurator powiedziała, że na wystawie prezentowane są prace tak wielu autorów i autorek, którzy są pod opieką fundacji, dlatego że w archiwach FAF zgromadzonych jest wiele obrazów ciała.

- W zasadzie zaczęło się od takiego archiwum, w którym zdjęć ciała, głównie kobiecego, jest bardzo dużo, bo to było archiwum Zbigniewa Dłubaka - wskazała. Jak dodała, obrazy ciała to fragmenty, które artysta wykorzystywał do bardzo wielu swoich projektów, "jakby wprzęgając kobiece ciało w konceptualne ramy albo wykorzystując do obrazów, w uproszczeniu, abstrakcyjnych".

Posłuchaj
24:12 PR24_mp3 2021_11_30-23-05-53.mp3 Kurator Marta Przybyło o wystawie "Ciało_archiwum: rozgrzewka" ("Głębia ostrości"/Polskie Radio 24) 

Kurator pytana, czy na fotografiach znajduje się ciało w postaci uprzedmiotowionej, czy jest w nich także piękno, odpowiedziała, że na wystawie można znaleźć zdjęcia, które pokazują również piękno, ale jest to także służebna, estetyczna funkcja. - To jest kwestia bardzo dyskusyjna, co i dla kogo jest piękne - podkreśliła. Wskazała również, że na wystawie można znaleźć także mniej oczywiste obrazy w myśl zasady, że dużo ciekawiej jest pokazać coś, co jest mniej znane.

Wystawę "Ciało_archiwum: rozgrzewka" można oglądać w galerii Fundacji Archeologia Fotografii przy ul. Chłodnej 20 w Warszawie do 30.01.2022 r.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Głębia ostrości" 

Prowadziła: Iga Niewiadomska 

Gość PR24: Marta Przybyło (kurator wystawy)

Data emisji: 1.12.2021

Godzina emisji: 23.06

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem