more_horiz

Fotografa reklamowa w czasach PRL. Prof. Szymanowicz: interesująca i niedoceniana

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 11:15
- Coraz bardziej wzrasta świadomość, że jednak również i ten fragment fotografii czy działalności twórczej jest czymś niezwykle interesującym i przynosi nam bardzo dużo wiadomości na temat tamtego okresu i praktyk fotograficznych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Szymanowicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Reklama firmy Pollena
Reklama firmy PollenaFoto: Zbigniew K. Wołyński

Jak zauważył prof. Maciej Szymanowicz, fotografia reklamowa to prawdopodobnie największa luka w historii polskiej fotografii. - Na to złożyło się bardzo wiele czynników. Przede wszystkim to, że nasze środowisko artystyczne w dobie PRL-u przede wszystkim zwracało uwagę na działalność wystawową. Oczywiście wiązało się to z sytuacją, która była na rynku, wykonywanie zdjęć użytkowych, które miały służyć reklamie czy po prostu informacji, było najczęściej traktowane jako zwykła chałtura, a wszystko to, co istotne, rozwijało się i działo się w obrębie wystaw - stwierdził.

- Rynek fotografii reklamowej nie był duży w tamtym czasie, ponadto bardzo niewielu twórców było zdeklarowanymi "reklamowcami", notujemy bardzo niewielką ilość nazwisk fotografów, którzy tylko i wyłącznie tym się zajmowali. Najczęściej zajmowano się tą fotografią z doskoku, bardzo często mamy takie sytuacje, że znani twórcy imali się fotografii reklamowej na chwilę przy jakiejś okazji lub po prostu, żeby zarobić dodatkowe pieniądze. Wtedy były to dla nich wyłącznie uboczne zajęcia i realizacje, o których nie wspominano w twórczych życiorysach i pewnie z tego powodu tak mało o tym wiemy - mówił gość audycji.

Jednak, jak zauważył prof. Szymonowicz, mamy do czynienia ze wzrostem zainteresowania dorobkiem fotografii z okresu PRL. - Te prace były cały czas niedoceniane, mam wrażenie, że powoli zaczynają wypływać co poniektóre archiwa. […] Znakomitym przykładem właśnie takiego odrodzenia się zainteresowania była zorganizowana przez Fundację Archeologia Fotografii wystawa pod tytułem "O kryminałach, kryształach i innych przedmiotach", eksponowana w siedzibie fundacji we wrześniu tego roku - zauważył ekspert.

Posłuchaj
24:08 PR24_mp3 2021_12_07-22-05-05.mp3 Prof. Maciej Szymanowicz o fotografii reklamowej w czasach PRL (Polskie Radio 24 / Głębia ostrości)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Głębia ostrości"

Prowadząca: Iga Niewiadomska

Gość: prof. Maciej Szymanowicz

Data emisji: 7.12.2021

Godzina emisji: 22.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także