Bruno Barbey pracował na wszystkich kontynentach, fotografował konflikty zbrojne w Nigerii, Wietnamie, Kambodży, Północnej Irlandii, Iraku i Kuwejcie. Od 1964 roku był związany z Agencją Magnum, pełniąc w latach dziewięćdziesiątych funkcję prezydenta tej organizacji.
Dr Weronika Kobylińska zwracała uwagę na pobyt Barbeya w Polsce. - Więź, która pojawiła się między ludźmi w dobie walki z ówczesnym systemem, bardzo poruszyła Bruno Barbeya. Zaprzyjaźnił się też z wieloma polskimi fotografami, którzy do dzisiaj wspominają te momenty. Ten polski epizod był dla niego istotny, Bruno był w Polsce kilka miesięcy, wydał książkę poświęconą różnym obrazom naszej rzeczywistości - zaznaczyła.
W listopadzie tego roku na wystawę Bruno Barbeya zaprosi Muzeum Narodowe w Warszawie. Będzie to polska odsłona retrospektywnej ekspozycji, po raz pierwszy zaprezentowanej na przełomie roku 2015 i 2016 w Maison Européenne de la Photographie w Paryżu.
Francuski fotograf Bruno Barbey w ciągu 50 lat swojej kariery zawodowej kilkukrotnie pojawiał się w Polsce. Po raz pierwszy przyjechał w roku 1967 dokumentować wizytę prezydenta Charlesa de Gaulle’a. W 1981 roku robił zdjęcia w Gdańsku, podczas I Zjazdu Solidarności. Przez kolejne osiem miesięcy fotografował zarówno duże miasta, jak i polską prowincję.
21:47 PR24_mp3 2023_03_28-22-06-28.mp3 Dr Weronika Kobylińska o twórczości Bruno Barbeya (Polskie Radio 24 / Głębia ostrości)
Kuratorkami wydarzenia są Caroline Thiénot Barbey i dr Weronika Kobylińska.
Czytaj także:
Więcej w zapisie audycji.
***
Audycja: Głębia ostrości
Prowadząca: Iga Niewiadomska
Goście: dr Weronika Kobylińska
Data emisji: 28.03.2023
Godzina emisji: 22.06
PR24/ka