more_horiz

Fotograf Jolanta Rycerska. Subiektywne spojrzenie na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 10:10
Fotograf, kurator i wykładowca Jolanta Rycerska odwiedzała Ukrainę kilkanaście razy. Jeździła z aparatem fotograficznym do wsi i miasteczek, m.in. obwodów wołyńskiego, tarnopolskiego i iwanofrankowskiego.
Audio
  • Jolanta Rycerska gościem Igi Niewiadomskiej (Głębia ostrości)
Zdjęcie powstałe na Ukrainie w latach 2014 - 2016
Zdjęcie powstałe na Ukrainie w latach 2014 - 2016Foto: Jolanta Rycerska

Przedwojenne podróże były próbą zrozumienia Ukrainy naznaczonej dramatycznymi wydarzeniami aneksji Krymu i kilku późniejszych lat.  - Paradoksem jest, że twórczość przekracza czas. Już wtedy przyglądając się Ukrainie, czuło się trwogę. Być może była w tym jakaś intuicja, ale patrząc na zdjęcia z perspektywy czasu, konflikt wisiał w powietrzu. Poszukiwaliśmy tego fotograficznie, a w rozmowach przejawiały się tego wątki. Ten konflikt zdumiewał samych Ukraińców, bo nie chodziło przecież o zderzenie wrogich sobie krajów - powiedziała Jolanta Rycerska. 

Podkreśliła też, że szczęściem fotografa jest, iż przyciskając migawkę we właściwym miejscu i właściwym czasie, nie posiada świadomości historyczności uwiecznionego obrazu. - To pokazuje, że nasza praca jest bardzo ważna. Pobiera wycinki z rzeczywistości, które o niej świadczą. Ukraińcy znajdują się w głębokiej narracji historycznej. Obrazy z przeszłości budują ich tożsamość. Zderzając się z obecnymi wydarzeniami, za plecami mają przeszłość. Kobieta na moim zdjęciu, która porządkuje bliską sobie rzeczywistość, jest otoczona strzępkami z przeszłości - tłumaczyła Rycerska. 

Posłuchaj
23:14 PR24 2022_05_17-22-06-40.mp3 Jolanta Rycerska gościem Igi Niewiadomskiej (Głębia ostrości)

Jolanta Rycerska jest prezesem Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Zarządu Okręgu Warszawskiego ZPAF, autorką wystaw fotograficznych i jurorką w konkursach i przeglądach portfolio. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Głębia ostrości" 

Prowadziła: Iga Niewiadomska 

Gość: Jolanta Rycerska

Data emisji: 17.05.2022

Godzina emisji: 22.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem