Jak przywrócić opiekę dentystyczną w szkołach?

Co drugi 3-latek ma próchnicę. Dzieci w wieku szkolnym często mają już kilka chorych zębów. – Zmieniły się czynniki ryzyka, nawyki żywieniowe i czas, w którym rodzice są w stanie dostrzec co dziecko je, pije i czy myje zęby – mówił w audycji "Sami o sobie” dr Andrzej Cisło, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej. W studiu gościli również: Paweł Korneta, menadżer firmy zarządzającej dentobusami i Mirosław Stańczyk infoDent24.pl.

2018-08-25, 21:40

Jak przywrócić opiekę dentystyczną w szkołach?
Opieka dentystyczna dzieci jest niewystarczająca . Foto: pixabay.com

Posłuchaj

25.08.2018 Paweł Korneta, menadżer firmy zarządzającej dentobusami, Mirosław Stańczyk infoDent24.pl, Andrzej Cisło wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, stomatolog (Sami o sobie) cz. 1
+
Dodaj do playlisty

Dzieci najczęściej trafiają do dentysty dopiero, gdy ból jest już trudny do zniesienia. W szkołach od lat nie ma stomatologów i nie ma profilaktyki. W niektórych placówkach istnieją wyposażone gabinety, ale nie ma kto w nich leczyć, bo brakuje pieniędzy na opłacenie dentysty i środków medycznych.

- Problem występuje patrząc nawet w naszej małej skali – mówił Paweł Korneta. – 75 procent dzieci ma problem z próchnicą. Na pewno warto przeciwdziałać temu problemowi. W cztery miesiące działania jednego dentobusu ponad 1700 dzieci skorzystało ze świadczeń stomatologicznych. Pierwszy krok został wykonany – dodał menadżer firmy zarządzającej dentobusami.

Rozwiązaniem problemu próchnicy wśród dzieci i młodzieży może być uruchomienie tzw. dentobusów, czyli pojazdów wyposażonych w sprzęt dentystyczny, które docierałyby do małych miejscowości, z trudnym dostępem do gabinetów stomatologicznych.

- Zakup 16 dentobusów to koszt 24 milionów złotych, czyli dosyć duży. Pojawiają się również propozycje wyposażania gabinetów stacjonarnych za kwotę 100-130 tysięcy w nowoczesny sprzęt dentystyczny. Można powiedzieć, że za kilkanaście dentobusów można wyposażyć około 200 gabinetów. Tylko trzeba mieć na to wyremontowane pomieszczenie z zatrudnionym personelem – mówił Mirosław Stańczyk.

REKLAMA

- Jako Naczelna Rada Lekarska będziemy za uruchamianiem gabinetów – mówił dr Andrzej Cisło. - Działamy w interesie publicznym i nie jesteśmy przeciwni dentobusom, ale też nie powinno się wprowadzać jakiegoś rozwiązania zastępczego i podnosić go do rangi rozwiązania systemowego - wskazywał wiceprezes NRL.

Audycję „Sami o Sobie” prowadził Paweł Wojewódka.

Polskie Radio 24/dk

------------------------

REKLAMA

Data emisji: 25.08.18

Godzina emisji: 20.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej