X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Historyk: Porozumienia Sierpniowe pokiereszowały szczękę komunizmowi

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 18:28
- Kilkanaście miesięcy funkcjonowania Solidarności było okresem poluzowania systemu komunistycznego, choć nie wszystkie 21 postulatów zostały wypełnione. Porozumienia Sierpniowe pokiereszowały szczękę komunizmowi. To, co wyrosło na tych porozumieniach zaważyło na to, jak wyglądała transformacja w roku 1989 - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Wołk, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. 
Audio
  • 25.08.2019 Grzegorz Wołk o kulisach powstania Solidarności
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Łukasz Kowalski/IAR

Gość Polskiego Radia 24 przedstawił na początku czym był ruch Solidarności. - To był ogromny, masowy ruch społeczny. Komórki związkowe zaczęły powstawać wszędzie. W szczytowym momencie przyjmuje się, że należało doń nawet 10 mln ludzi. Służby specjalne od początku interesowały się przebiegiem strajku. Zachowane źródła nie wskazują jednak, aby służby sterowały przebiegiem strajku - opowiedział. 

- Lech Wałęsa tak naprawdę został przez Polaków poznany dopiero z tym wielkim długopisem. Wcześniej znali go tylko ludzie, z którymi stykał się w zakładzie pracy. Bogdan Borusewicz czy Anna Walentynowicz, z powodu której w znacznej mierze wybuchł strajk, nie byli mocno rozpoznawalni. Żadne z nich nie było w stanie przewidzieć, że strajk przeobrazi się w taki masowy ruch jak Solidarność - podkreślił. 

walentynowicz-663.jpg
Anna Walentynowicz - nieustraszona bohaterka Sierpnia ’80

Grzegorz Wołk zaznaczył, że po stanie wojennym Solidarność nie była już taka sama jak wcześniej. - Na Solidarność patrzymy przez pryzmat walki dobra ze złym komunizmem, ale musimy mieć świadomość, że Solidarność przez całe lata 80-te ewaluowała. Przez te lata duża część działaczy została odsunięta lub wycofała się, albo wyemigrowała - zauważył historyk.

- W stanie wojennym internowano ok. 10 tys. osób, którzy byli starannie wybraną grupą uznaną przez SB za grupę kierowniczą. Komuniści bardzo skutecznie sparaliżowali możliwe strajki i później duża część internowanych została wypchniętych z kraju. Na szczęście podziemna Solidarność nie dała się represjom - dodał.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Jerzy Jachowicz.

Polskie Radio 24/pkr

----------------

Data emisji: 24.08.2019

Godzina emisji: 17.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Borowski: To, co Lech Wałęsa mówi o „Solidarności”, to skandal

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 15:25
– Lech Wałęsa z „Solidarnością” od dawna nie ma nic wspólnego. To, co on mówi o „Solidarności”, to skandal – oceniał w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, działacz „Solidarności” i opozycji antykomunistycznej. Gościem Polskiego Radia 24 był także Wojciech Borowik ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Anna Walentynowicz była iskrą, od której wszystko się zaczęło”

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 21:00
Sierpień 1980 roku często nazywany jest strajkiem Stoczni Gdańskiej. Był to także moment konfrontacji symboli. Jednym z nich była Anna Walentynowicz. Gościem audycji Pamiętaj to Solidarność był historyk prof. Sławomir Cenckiewicz.
rozwiń zwiń