30 lat Porozumienia Centrum, czyli antykomunizm praktyczny

- Z dokumentami dotyczącymi Porozumienia Centrum zetknąłem się podczas prac nad biografią śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wtedy zafascynowały mnie. Natomiast w tym roku mija 30. rocznica powstania tej partii. Stąd moja publikacja - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Chmielecki, politolog, dziennikarz i prezes Radia Gdańsk, autor książki "Nowe Państwo. Porozumienie Centrum w dokumentach (1990-2001)".

2020-04-26, 19:15

30 lat Porozumienia Centrum, czyli antykomunizm praktyczny
Okładka książki "Nowe Państwo. Porozumienie Centrum w dokumentach (1990-2001)". Foto: mat.promocyjne

Posłuchaj

Adam Chmielecki o Porozumieniu Centrum (Przekładaniec Jachowicza)
+
Dodaj do playlisty

30 lat temu, 12 maja 1990 r. powstało Porozumienie Centrum, pierwsza partia, której twórcą i przywódcą był Jarosław Kaczyński. Ugrupowanie wypracowało program, któremu dochowało wierności do końca swojej działalności. Był to program budowy Nowego Państwa, wolnego od postkomunistycznej sieci zakulisowych powiązań, nomenklaturowej gospodarki, skrajnej eskalacji przestępczości zorganizowanej, neoliberalnych rozwiązań gospodarczo-społecznych.

Państwo

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że "państwo" było najważniejszym terminem w programie Porozumienia Centrum. - Nowe, bo PC podkreślało, że Polska po 1989 roku powinna odcinać się od fundamentu PRL. Kontrakt Okrągłego Stołu sprawił, że pierwsze lata w wolnej Polsce miały w dużej mierze charakter postkomunistyczny. Porozumienie Centrum odrzucało to dziedzictwo, domagało się lustracji i dekomunizacji, ograniczenia wpływów sił postkomunistycznych w gospodarce, administracji, wojsku i służbach specjalnych. Termin "nowe państwo" najlepiej oddaje wysiłek i dorobek programowy środowiska Jarosława Kaczyńskiego w tamtych czasach - powiedział Adam Chmielecki.

Antykomunizm

Jeden z podrozdziałów książki nosi tytuł "antykomunizm praktyczny". - Tak mówili o swoim programie członkowie PC, że chcą się przeciwstawiać próbom postkomunistów, gdziekolwiek występowały. Tymczasem większość ugrupowań politycznych zaakceptowała kompromis Okrągłego Stołu. Lech i Jarosław Kaczyńscy brali udział w rozmowach Okrągłego Stołu. Później uznali jednak, że kontrakt już nie obowiązuje, bo doszło do rozwiązania PZPR, że porozumienie miało charakter taktyczny i należy budować wolną Polskę, nowe państwo - przypomniał gość Polskiego Radia 24. 

Program Nowego Państwa dążył też do zbudowania Polsku bezpiecznej i podmiotowej na arenie międzynarodowej, obecnej w strukturach politycznych i militarnych Zachodu. Polski z nowoczesną gospodarką kapitalistyczną, w której premiowane są umiejętności i aktywność, a wszyscy mają równe szanse, ale także prawo do bezpieczeństwa socjalnego. Polski o sprawiedliwym ładzie społecznym opartym na rozliczeniu z okresem komunistycznym i na wartościach chrześcijańskich, wolności i godności każdego człowieka. Polski nowoczesnej, ale modernizującej się w zgodzie z tradycją patriotyczną, a nie mimo lub przeciw niej. Polski z silnym instytucjami państwowymi, walczącymi z patologiami nomenklaturowych biznesów, zaangażowaniem służb specjalnych w politykę, korupcją życia publicznego i przestępczością.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Przekładaniec Jachowicza 

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

REKLAMA

Gość: Adam Chmielecki, politolog, prezes Radia Gdańsk

Data emisji: 26.04.2020

Godzina emisji: 17.35

PR24/mat.prasowe

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej