"Zbudujmy frakcję Schumana w PE". Prof. Zbigniew Krysiak apeluje do europosłów PiS

-  Jest czas na to, by politycy polskiej prawicy stali się misjonarzami w Europie, by nie tylko spędzali czas w Brukseli. Niech spotykają się z różnymi środowiskami w Europie, by zaszczepiać myśl Roberta Schumana - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, prezes Instytutu Myśli Schumana.

2020-10-11, 18:15

"Zbudujmy frakcję Schumana w PE". Prof. Zbigniew Krysiak apeluje do europosłów PiS
Zbigniew Krysiak. Foto: PR24/TB

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że mamy do czynienia ze starciem cywilizacji. - Od mówienia nic się jednak nie zmienia. Widzę potrzebę zaangażowania się chrześcijan i katolików. Nasi prawicowi politycy w PE niestety nic nie robią w tym kierunku, żeby integrować prawicę europejską w obszarze tworzenia frakcji Schumana w Parlamencie Europejskim. Tymczasem ludzi, którzy chcieliby Europy Schumana jest naprawdę wielu. Apeluję, żeby europosłowie PiS skupili się na tym zagadnieniu, żeby zapomnieli o frakcji konserwatywnej i rozpoczęli budowę frakcji Schumana - powiedział prof. Zbigniew Krysiak. 

Powiązany Artykuł

marciniak1200.jpg
"Pomieszane płaszczyzny, brak zrozumienia". Prof. Ewa Marciniak o dyskusji wokół LGBT

Jego zdaniem drugi obszar działań powinien dotyczyć budowania powszechnych uniwersytetów nauczania chrześcijańsko-społecznego. - Chodzi nie tylko o edukację, ale o praktyczne wdrażanie nauki społecznej Kościoła katolickiego, o wartość tej nauki. O jej znaczenie z perspektywy ekonomicznej, o większą efektywność niż pokazują to inne systemy społeczno-ekonomiczne - tłumaczył ekonomista.

Gość Polskiego Radia 24 dodał, że przeciwdziałaniem wobec niszczenia naszej cywilizacji powinno być implementowanie tego, co wynika z jej wartości. - Środowiska, które podpisują się pod wartościami chrześcijańskimi, niewiele uwagi poświęcają na ich wprowadzanie. Tymczasem trzeba być odważnymi i posiadać konstruktywną przeciwwagę - podkreślił prof. Krysiak.

REKLAMA

Robert Schuman (1886-1963) był francuskim ministrem spraw zagranicznych i twórcą powojennego planu pojednania między Francją i Niemcami. Zaicjował utworzenie ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali, która legła później u podstaw EWG. W swojej działalności Schuman wielokrotnie przestrzegał przed groźnymi skutkami odejścia od wartości chrześcijańskich, usuwaniu wspólnoty narodów, dominacji instytucji i ekonomii nad relacjami między ludźmi. 

Więcej w nagraniu. Gościem drugiej część audycji był Robert Chojnacki, prezes wydawnictwa "Otwarte" z Krakowa.

* * *

Audycja: Przekładaniec Jachowicza 

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

REKLAMA

Gość: prof. Zbigniew Krysiak

Data emisji: 11.11.2020

Godzina emisji: 17.06

PR24

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej