X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Domański: Tusk będzie miał problemy przede wszystkim ze swoją formacją i z opozycją

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 18:11
- W najbliższym czasie Donald Tusk skoncentruje się na walce o uzyskanie wpływów w Platformie Obywatelskiej. Jego drugim celem będzie tworzenie jednolitego bloku opozycyjnego. Ten blok rysuje się na razie bardzo słabo i Tusk doskonale o tym wie - powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog prof. Henryk Domański. 
Prof. Henryk Domański
Prof. Henryk DomańskiFoto: PolskieRadio.pl/MR

tusk 1200 (1).jpg
"To jest histeryczny powrót". Fogiel o przejęciu kierownictwa w PO przez Tuska

Gość Jerzego Jachowicza skomentował powrót Donalda Tuska do krajowej polityki. Prof. Henryk Domański ocenił, że w najbliższym czasie były premier "skoncentruje się na walce o uzyskanie wpływów w Platformie Obywatelskiej, ponieważ ma tam jednak sporo przeciwników".

- Główne problemy Tusk będzie miał teraz ze swoją formacją i z formacjami opozycyjnymi. Jednym z jego celów, poza walką z PiS, jest budowanie jednolitego bloku opozycyjnego. Ten blok rysuje się na razie bardzo słabo i Tusk doskonale o tym wie - powiedział socjolog.

Stwierdził, że nowy przewodniczący PO "będzie miał problem i z Lewicą, i z PSL, nie mówiąc już o Hołowni". Socjolog ocenił też szanse Platformy na odzyskanie elektoratu, który przeszedł do ruchu Szymona Hołowni.

Posłuchaj
43:57 PR24_mp3 2021_07_04-17-06-17 (2).mp3 Prof. Henryk Domański o powrocie Donalda Tuska (Przekładaniec Jachowicza/PR24)

- Na miejscu Tuska nie liczyłbym na duży przyrost, na transfer tego elektoratu Hołowni - skomentował. - Szymon Hołownia wskazał na dwa cele swojej formacji. Jeden to faktycznie tworzenie "Platformy bis" i  tu Tusk może zdołałby przekonać część jego elektoratu. Ale drugi, ważniejszy punkt programu Hołowni to oferta zupełnie nowego stylu uprawiania polityki. I tego argumentu Tusk nie będzie już mógł skontrować - powiedział prof. Domański.

"Tusk tylko tu może się liczyć"

Gość audycji odniósł się także do możliwych powodów powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki.

- W moim przekonaniu głównym czynnikiem motywującym Tuska była chęć powrotu do władzy, do władzy najwyższej, absolutnej. Tą władzą może być urząd prezydenta albo, być może, po raz kolejny premiera - spekulował. 

Socjolog zaznaczył, że "obecna pozycja Tuska na forum europejskim nie jest aż tak wysoka". - Na pewno nie jest to rola związana z realną władza. Funkcja przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej prawdopodobnie go nie satysfakcjonuje - powiedział. 

Ocenił, że były przewodniczący Rady Europejskiej "nie należy do elity międzynarodowej, nie należy do establishmentu", w związku z czym "nie ma czego szukać na arenie międzynarodowej". - Ale może szukać jakiegoś substytutu tej pozycji w Polsce. Bo tylko tutaj może się liczyć - stwierdził prof. Domański.

W drugiej części audycji Jerzy Jachowicz rozmawiał z Mateuszem Święcickim, dziennikarzem sportowym, o Euro 2020. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Przekładaniec Jachowicza"

Prowadził: Jerzy Jachowicz

Gościeprof. Henryk Domański (socjolog, PAN), Mateusz Święcicki (Eleven Sports)

Data emisji: 04.07.2021

Godz. emisji: 17.06

kp

Czytaj także

Donald Tusk p.o. szefa PO. Prof. Kleiber: narzekać mogą i Borys Budka i Rafał Trzaskowski

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 20:20
- Rafał Trzaskowski z jednej strony będzie demonstrował lojalność wobec Donalda Tuska, a z drugiej będzie tworzył ruch, który miałby przyciągać młodych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, od 2020 r. przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poncyljusz: wracamy do sytuacji, w której na scenie politycznej mamy dwóch gigantów

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 16:09
- Mamy do czynienia z powrotem polityka, którego z pewnością wszyscy będą uważnie słuchać. Dziś wracamy w Polsce do sytuacji, w której na scenie politycznej mamy dwóch gigantów, Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Poncyljusz z Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń