Radosław Fogiel: narasta zniecierpliwienie wobec uzurpacji kompetencji przez instytucje UE

- Jakiekolwiek oczekiwania, żądania, oficjalne i nieoficjalne sugestie UE, że pewne decyzje miałyby być uzależnione od tego jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości w Polsce, są zupełnie bezprawne i nie powinny mieć miejsca - mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Fogiel, komentując spory wokół reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

2022-02-06, 18:55

Radosław Fogiel: narasta zniecierpliwienie wobec uzurpacji kompetencji przez instytucje UE
Radosław Fogiel. Foto: PR24

W czwartek prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że złoży w Sejmie nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Propozycja zakłada między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej SN i powołanie w jej miejsce nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Radosław Fogiel odniósł się do propozycji prezydenta Andrzeja Dudy. - Prezydencki projekt ws. SN przyjmujemy z szacunkiem, jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że projekt reformy sądownictwa jest procedowany w rządzie, wypadkowa tych dwóch sytuacji objawi się decyzją o charakterze politycznym - zaznaczył.

"Nie mam podstaw traktatowych do ingerencji instytucji UE"

- Nie ma żadnych podstaw traktatowych do tego, żeby instytucje europejskie próbowały ingerować w to, jak funkcjonuje system sądownictwa w Polsce. To jest jedna z podstawowych kwestii, które były u zarania UE. Unia nie ma własnych kompetencji, ponieważ nie jest państwem, może poruszać się ramach tych kompetencji, które państwa członkowie jej przekażą, w niektórych kwestiach tak się stało, ale wymiar sprawiedliwości do nich nie należy - przypominał poseł.

Jak dodał, planowana jest kontynuacja reformy sądownictwa, która obejmie również kwestię odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, ponieważ obecne rozwiązania nie spełniają oczekiwań.

REKLAMA

Gość audycji zauważył, że w mamy do czynienia z coraz większą liczbą takich przypadków, gdy w krajach UE narasta zniecierpliwienie czy bunt wobec uzurpacji kolejnych zakresów kompetencji przez instytucje Unii Europejskiej.

Posłuchaj

Radosław Fogiel o reformie sądownictwa w Polsce (Polskie Radio 24 / Przekładaniec Jachowicza) 23:05
+
Dodaj do playlisty

"Chcemy, aby porozumienie ws. Turowa zadowalało obie strony i to osiągnęliśmy"

Gość audycji komentował także porozumienie w sporze o działanie kopalni Turów. - Chcemy, aby porozumienie ws. Turowa zadowalało obie strony i to osiągnęliśmy. Czesi mają zabezpieczone swoje interesy związane z ochroną przyrody, jakością życia mieszkańców, my mamy zabezpieczone funkcjonowanie kopalni i elektrowni Turów, kwestie absolutnie newralgiczne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne. Mówiliby, że to osiągniemy, że jest to możliwe - stwierdził.

- Ostatnia tura negocjacja z udziałem premierów zakończyła to, Czesi oficjalnie wycofali wniosek z Trybunału Sprawiedliwości UE. Cieszymy się, że udało się to zakończyć, zwłaszcza że gęstniejącej sytuacji międzynarodowej musimy skupiać się na zupełnie innych zagrożeniach niż tego typu nieporozumienia - powiedział Radosław Fogiel.

Czytaj także:

14 lutego 2020 r. weszła w życie nowelizacja m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. rozszerzyła odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadziła zmiany w procedurze wyboru I Prezesa Sądu Najwyższego. KE uznając, że przepisy naruszają prawo Unii, wniosła w kwietniu 2021 r. do TSUE skargę o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Komisja wystąpiła też z wnioskiem o zarządzenie wobec Polski środków tymczasowych.

Na początku września Komisja Europejska zdecydowała o zwróceniu się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie tej decyzji TSUE. 

* * *

Audycja: Przekładaniec Jachowicza

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

REKLAMA

Gość: Radosław Fogiel

Data emisji: 06.02.2021

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej