TSUE obniżył karę dla Polski. Prof. Domański: wszystko wskazuje na to, że UE ustąpiła

- Prawdopodobnie nawet TSUE nie potrafi wyjaśnić, z jakiego powodu doszedł do wniosku, że należy zmniejszyć zobowiązania nałożone na Polskę. Decyzja jest korzystna. Potwierdza, że działania rządu RP i relacje z UE są uzasadnione - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog prof. Henryk Domański.

2023-04-23, 10:37

TSUE obniżył karę dla Polski. Prof. Domański: wszystko wskazuje na to, że UE ustąpiła
"Jeden z głównych symboli naszego narodu". Prof. Domański o współczesnym znaczeniu Westerplatte. Foto: Polskie Radio/MR

W wydanym postanowieniu wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) obniżył kwotę okresowej kary pieniężnej nałożonej na Polskę 27 października 2021 r. z 1 mln do 500 tys. euro dziennie. Sprawa dotyczy sporu z Komisją Europejską o reformę sądownictwa.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że decyzja osłabia autorytet UE. - Przede wszystkim jest korzystna dla rządu. Wszystko wskazuje na to, że UE ustąpiła. Być może da się coś osiągnąć, wygrać kwestię KPO. Mamy krok do przodu - powiedział prof. Henryk Domański.

Jego zdaniem decyzja TSUE może też świadczyć o tym, że wcześniejsze postanowienie było niesprawiedliwe i nieuzasadnione. - Co takiego się stało? Ktoś nagle doszedł do wniosku, że Polska spełniła warunki? Prawdopodobnie nawet TSUE nie potrafi wyjaśnić, z jakiego powodu doszedł do wniosku, że o połowę należy zmniejszyć zobowiązania nałożone na Polskę. Decyzja jest korzystna. Potwierdza, że działania rządu RP i relacje z UE są uzasadnione - tłumaczył socjolog.     

W 2021 r. KE wniosła do TSUE skargę przeciwko Polsce o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, mającą na celu stwierdzenie, że określone zmiany w organizacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce naruszają prawo unijne. Jak twierdziła KE, zmiany te wprowadziły zakaz badania przez jakikolwiek sąd krajowy spełniania wymogów Unii dotyczących niezawisłości i bezstronności sądów.

REKLAMA

W toku trwającego postępowania Polska została zobowiązana postanowieniem wiceprezesa TSUE z 27 października 2021 r. do zapłaty na rzecz KE okresowej kary pieniężnej w wysokości miliona euro dziennie.

10 marca 2023 r. Polska wystąpiła do TSUE z wnioskiem o uchylenie lub, tytułem ewentualnym, o zmianę postanowienia o nałożeniu na nią wspomnianej okresowej kary pieniężnej. Na poparcie tego wniosku Polska podniosła, że w konsekwencji wprowadzenia zmian w prawie zastosowała się w pełni do zobowiązań ciążących na niej na mocy środków tymczasowych. Biorąc pod uwagę działania podjęte przez Polskę, w tym zniesienie Izby Dyscyplinarnej SN, TSUE zdecydował o obniżeniu kwoty okresowej kary pieniężnej.

Posłuchaj

Prof. Henryk Domański gościem Jerzego Jachowicza (Przekładaniec Jachowicza) 53:24
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu. Gościem drugiej części audycji był prof. Michał Kleiber.

***

Audycja: Przekładaniec Jachowicza

REKLAMA

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Henryk Domański (socjolog, Polska Akademia Nauk)

Data emisji: 23.04.2023

Godzina emisji: 9.06

REKLAMA

PR24/jt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej