more_horiz

Dr Jacek Raubo: w interesie bezpieczeństwa regionalnego jest jak największa słabość sił zbrojnych Rosji

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 18:35
- Ukraina już zwyciężyła, Rosji nie udało się zrealizować strategicznych celów, które przyświecały jej agresji. Podstawowym celem Kremla było przejęcie kontroli nad Ukrainą pod względem politycznym i militarnym. Sytuacja dzisiaj jest diametralnie inna - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo, (Defence24.pl, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu).
Zniszczony rosyjski czołg w pobliżu wsi Malaya Rogan w obwodzie charkowskim, 13.05.2022
Zniszczony rosyjski czołg w pobliżu wsi Malaya Rogan w obwodzie charkowskim, 13.05.2022Foto: PAP/Mykola Kalyeniak

Andrzej Duda jest pierwszym przywódcą obcego kraju, który po wybuchu wojny wygłosił przemówienie w ukraińskim parlamencie. Prezydent spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w Ukrainie towarzyszą między innymi szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch i szef BBN Paweł Soloch.

Dr Jacek Raubo komentował sytuację na Ukrainie. - Nasz prezydent przemawia przed parlamentem ukraińskim, rozmawia z prezydentem. Ukraina ma władzę wykonawczą i ustawodawczą normalnie funkcjonującą. Relacje międzynarodowe nie zostały złamane, a nawet zostały wzmocnione, jednocześnie siły ukraińskie nie zostały rozbite. Ukraina to sprawny system obronny, przy wszystkich mankamentach jednostek czy całego państwa, nie dała się zaskoczyć (…) ale potrafi odrzucić przeciwnika i neutralizować przewagi Rosji. Dziś pytanie o zwycięstwo to pytanie o kwestie terytorium i odzyskania kontroli suwerennego państwa nad terytorium okupowanym przez Federację Rosyjską. Tu się zaczynają problemy, gdzie jest to zwycięstwo, przy stanie przed agresją 2014 r. czy po niej, wchodzimy tu na niebezpieczna przestrzeń debaty politycznej. Ukraina pokazała, że pomaga swoim działaniem szansom zwycięstwa - zaznaczył.  

- Społeczeństwo ukraińskie się zjednoczyło i zaskoczyło tym funkcjonariuszy i analityków służb specjalnych oraz polityków rosyjskich, zaskoczyło zdolnością do naturalizacji najgroźniejszej broni Rosji, którą nie są czołgi, ale jak pokazał 2014 r., penetracja wywiadowcza i sparaliżowanie działań obronnych - dodał.

Posłuchaj
22:38 PR24_mp3 2022_05_22-17-34-55.mp3 Dr Jacek Raubo o sytuacji na Ukrainie (Polskie Radio 24 / Przekładaniec Jachowicza) 

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Gość audycji podkreślał znaczenie ciągłego wspierania Ukrainy dostawami sprzętu i broni. - Musimy przestawić się na pełną pomoc wojskową dla walczącej Ukrainy, jest to kluczowy element, by mogła ona sobie poradzić z agresją - podkreślał.

- W naszym interesie, bezpieczeństwa regionalnego, jest jak największa słabość rosyjskich sił zbrojnych, dlatego ze były one konstruowane do działań agresywnych, jak te wobec Ukrainy, Jeżeli dojdzie do rzeczywistego osłabienia sił rosyjskich to oznacza kilka lat zagwarantowanego pokoju dla przestrzeni europejskiej - powiedział ekspert.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Przekładaniec Jachowicza

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: dr Jacek Raubo

Data emisji: 22.05.2022

Godzina emisji: 17.34

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także