more_horiz

"Jeden z głównych symboli naszego narodu". Prof. Domański o współczesnym znaczeniu Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 09:48
W piątek w Gdańsku odbył się uroczysty pochówek dziewięciu bohaterów z Westerplatte. Socjolog prof. Henryk Domański opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o tym, jakie znacznie ma dla Polski i Polaków współcześnie to miejsce.
Jeden z głównych symboli naszego narodu. Prof. Domański o współczesnym znaczeniu Westerplatte
"Jeden z głównych symboli naszego narodu". Prof. Domański o współczesnym znaczeniu WesterplatteFoto: Polskie Radio/MR

Jak podkreślił socjolog prof. Henryk Domański, Westerplatte jest symbolem tego, "że Polacy biją się do końca i nie ustępują nikomu". - Jeżeli mówimy o stanie zagrożenia, oczywistej napaści, a także kwestii bohaterstwa i honoru, to to jest właściwie - oprócz bitwy pod Kutnem - jeden z głównych symboli naszego narodu - wyjaśnił.

Bohaterska obrona Westerplatte

Odnosząc się z kolei do polityki historycznej, wskazał, że Westerplatte jest "dobrym narzędziem do pozyskiwania wyborców". - Cokolwiek ludzie sądzą na temat polityki historycznej, jej odniesienia do obecnych czasów oraz tego czy eksponowanie tego ma sens - w momencie, gdy ważniejsze są bieżące sprawy, problemy ekonomiczne, kryzysy i wojna na Ukrainie - to jednak samo Westerplatte i ten moment z II wojny światowej jednoznacznie kojarzą się z polskim oporem i naszymi siłami zbrojnymi - powiedział.

Socjolog zaznaczył również, że trudno sobie wyobrazić, by ludzie kiedyś zapomnieli o bohaterskiej obronie Westerplatte. - Nie trzeba wyświetlać filmów, by o tym pamiętać. Sądzę, że to jest czynnik, który tkwi w głowie. Jak się ktoś obudzi w środku nocy i usłyszy o Westerplatte, to jego skojarzenia są jednoznaczne - skomentował.

***

Gościem drugiej części audycji była Urszula Rusecka (Prawo i Sprawiedliwość).

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
23:11 PR24_mp3 2022_11_06-09-06-21.mp3 Prof. Henryk Domański o tym, jakie znacznie ma dla Polski współcześnie Westerplatte ("Przekładaniec Jachowicza"/Polskie Radio 24)

 

***

Audycja: Przekładaniec Jachowicza

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Henryk Domański (socjolog z Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 6.11.2022 r.

Godzina emisji: 9.06

ng

Zobacz także

Zobacz także