"Dzień zwycięstwa prawdy nad kłamstwem". Prezes IPN o pochówku obrońców Westerplatte
W Gdańsku uroczyście spoczęli w grobach obrońcy Westerplatte. - Jest to dzień zwycięstwa prawdy nad kłamstwem, ale też dowód na to, że determinacja, gdy ma się to poczucie prawdy i walki o ważne dla Polaków wartości, a z całą pewnością taką jest "pamięć", powoduje, że można spotkać się właśnie na Westerplatte - mówił dla portalu polskiegoradia24.pl prezes IPN dr Karol Nawrocki.
2022-11-04, 21:01
- To bardzo ważne, symboliczne miejsce w polskiej historii - mówił o Westerplatte reporterowi portalu polskieradio24.pl Pawłowi Kurkowi dr Karol Nawrocki. Odnosząc się do odnalezienia szczątków bohaterów podkreślił, że "cała ta praca była wykonywana z jednej strony z obowiązku, co jest naturalne wobec naszych bohaterów, a z drugiej strony ze świadomości i determinacji, że bijemy się o historyczną prawdę".
Pogrzeb obrońców Westerplatte. "Dzień zwycięstwa prawdy nad kłamstwem"
- Jest to dzień zwycięstwa prawdy nad kłamstwem, ale też dowód na to, że determinacja, gdy ma się to poczucie prawdy i walki o ważne dla Polaków wartości, a z całą pewnością taką jest "pamięć", powoduje, że można spotkać się właśnie na Westerplatte, przy kolejnej refleksji o naszych bohaterach. Spotkać się już nie przy symbolicznych grobach, ale prawdziwych grobach - zaznaczył dr Nawrocki.
Westerplatte. Miejsce przez wiele lat zaniedbane
Prezes IPN zwrócił też uwagę na to, że przez wiele lat Westerplatte było zaniedbane. Jak wyjaśnił "dopiero po połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte w 2017 roku, rozpoczął się głęboki proces legislacyjny". Wtedy to miejsce zaczęło budzić się do życia w pamięci.
- Państwo polskie za sprawą Muzeum II Wojny Światowej i Instytutu Pamięci Narodowej nadrobiło dystans i zaległości kilku dekad - podsumował Karol Nawrocki.
REKLAMA
Odnalezione szczątki należą do: mjr. Henryka Sucharskiego, kpr. Jana Gębura, leg. Józefa Kity, st. strz. Władysława Okrasy (Okraszewskiego), kpr. Bronisława Peruckiego, plut. Adolfa Petzelta, st. leg. Ignacego Zatorskiego, st. leg. Zygmunta Zięby oraz dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy.
Czytaj także:
- Trumny ze szczątkami obrońców Westerplatte w bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Setki osób oddają im hołd
- "Wreszcie doczekali się godnego pochówku". Mieszkańcy Gdańska o pożegnaniu obrońców Westerplatte
- 83 lata temu skapitulowało Westerplatte. Do dziś pozostaje symbolem polskiego oporu
Paweł Kurek/asp
REKLAMA
REKLAMA