more_horiz
Wiadomości

Trumny ze szczątkami obrońców Westerplatte w bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Setki osób oddają im hołd

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 19:22
Do bazyliki św. Brygidy w Gdańsku przewieziono trumny ze szczątkami 10. obrońców Westerplatte. Wystawione są w nawie bocznej bazyliki, wartę honorową pełnią przy nich żołnierze Wojska Polskiego, a mieszkańcy całej Polski składają im hołd. Szczątki odnaleziono w trakcie badań prowadzonych przez archeologów z Muzeum II Wojny Światowej na terenie półwyspu Westerplatte.
Trumny ze szczątkami 10 bohaterów poległych w walce z Niemcami we wrześniu 1939 roku wystawione są w nawie bocznej Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku
Trumny ze szczątkami 10 bohaterów poległych w walce z Niemcami we wrześniu 1939 roku wystawione są w nawie bocznej Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku Foto: PAP/Adam Warżawa

Przed bazyliką zebrało się kilkadziesiąt osób. Wśród nich m.in. Tomasz Zdunkiewicz, który na uroczystości pogrzebowe do Gdańska przyjechał z województwa łódzkiego.

- To jest mój obowiązek - powiedział Zdunkiewicz. - Kilka miesięcy temu zmarł mój kuzyn, który mieszkał w Gdyni. On przed śmiercią poprosił mnie, żebym uczestniczył we wszystkich uroczystościach związanych z Westerplatte. Więc póki jeszcze mam siły, to przyjeżdżam te 400 km - wyjaśnił. Dodał, że jest mocno związany z Westerplatte.

- Z miejscowości, w której mieszkam, pochodziło czterech westerplatczyków. Ja ich wszystkich poznałem, jak byłem dzieckiem - podkreślił.

Trumny obrońców Westerplatte. "Czekaliśmy na nich ponad 80 lat"

Kolejną osobą, która chciała oddać hołd obrońcom Westerplatte, była gdańszczanka Helena Orłowska. Po wyjściu z bazyliki podkreśliła, że towarzyszyły jej ogromne emocje. - Nareszcie doczekają się godnego pochówku, z oprawą wojskową, z mszą świętą żałobną i z odprowadzeniem na Westerplatte - powiedziała. Dodała, że "jest to wzruszająca chwila, na którą Polacy czekali ponad 80 lat". - Tu w bazylice powinni być wszyscy, by oddać im hołd - oznajmiła.

Emocje towarzyszyły również Teresie Stal z Gdańska. W rozmowie z PAP przyznała, że cały czas to przeżywa. - Nawiążę do słów Jana Pawła II, który, będąc na Westerplatte w 1987 r., powiedział, że »każdy z was, młodzi przyjaciele, znajdzie też w życiu jakieś swoje Westerplatte« - powiedziała. - Oni walczyli za naszą ojczyznę. I wreszcie, po 83 latach udało się ich odnaleźć i zostaną z godnością pochowani - podkreśliła.

Posłuchaj
00:52 12027606_1.mp3 W Gdańsku trwa czuwanie przy trumnach ze szczątkami obrońców Westerplatte (IAR) 

Szczątki obrońców odnaleźli archeolodzy

W trumnach wystawionych w bazylice św. Brygidy znajdują się szczątki: mjr. Henryka Sucharskiego, kpr. Jana Gębura, leg. Józefa Kity, st. strz. Władysława Okrasy (Okraszewskiego), kpr. Bronisława Peruckiego, plut. Adolfa Petzelta, st. leg. Ignacego Zatorskiego, st. leg. Zygmunta Zięby oraz dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy. Szczątki dziewięciu odnaleziono w trakcie badań prowadzonych przez archeologów z Muzeum II Wojny Światowej na terenie półwyspu Westerplatte.

Trumny z obrońcami Westerplatte Trumny z obrońcami Westerplatte

W czwartek godz. 19.00 Muzycy Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot i Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej wykonają "Requiem Pamięci Poległych Obrońców Westerplatte". Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia.

Następnego dnia w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku biskup polowy Wojska Polskiego odprawi nabożeństwo żałobne. Po mszy świętej trumny westerplatczyków zostaną wyniesione z kościoła i umieszczone na pięciu samochodach wojskowych, które w kondukcie pogrzebowym przejadą z centrum miasta, ulicami Gdańska na Westerplatte.

Z okazji uroczystości miasto udekorowane będzie biało-czerwonymi flagami. Kolumna wojskowa przejedzie ulicami: Profesorską, Katarzynki, Rajską, Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie, Okopową, Podwale Przedmiejskie, Elbląską, Mostem Wantowym i Sucharskiego. Obrońcy Westerplatte zostaną pochowani na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.

W uroczystości będą uczestniczyć rodziny westerplatczyków, prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele władz państwowych oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Czytaj także:

PAP, IAR

asp

Zobacz także

Zobacz także