more_horiz
Wiadomości

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: obrońcy Westerplatte spoczęli w zgodzie ze swoim systemem wartości

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 19:27
W Gdańsku odbył się uroczysty pochówek dziewięciu bohaterów z Westerplatte. - Ich ciała na rozkaz Niemców zostały umieszczone w jamach grzebalnych, a nie pochowane - mówił dla portalu polskieradio24.pl dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jak podkreślił dr hab. Grzegorz Berendt "dziś w poświęconej ziemi Ci ludzie spoczną, zgodnie z systemem wartości, który wyznawali".
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: bohaterowie spoczęli w zgodzie z systemem wartości, który wyznawali
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: bohaterowie spoczęli w zgodzie z systemem wartości, który wyznawaliFoto: polskieradio24.pl

Szczątki polskich obrońców Westerplatte spoczęły na nowym cmentarzu żołnierzy Wojska Polskiego na terenie półwyspu. Na ten akt szacunku obrońcy czekali ponad 83 lata.

- Dziś państwo Polskie po tym jak odnalazło szczątki bohaterów Westerplatte, wypełnia swój obowiązek - mówił reporterowi Pawłowi Kurkowi dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Jak wyjaśnił "odnaleźliśmy szczątki dziewięciu żołnierzy, poszukujemy szczątków kolejnych sześciu".

- Pewności, że te starania zakończą się powodzeniem, nie mamy, ale będziemy eksplorować teren dawnej składnicy i pola bitwy, tak aby znaleźć jak najwięcej obiektów związanych z dziejami tego miejsca i bitwy - podkreślił dr Berendt.

Odnalezione szczątki należą do: mjr. Henryka Sucharskiego, kpr. Jana Gębura, leg. Józefa Kity, st. strz. Władysława Okrasy (Okraszewskiego), kpr. Bronisława Peruckiego, plut. Adolfa Petzelta, st. leg. Ignacego Zatorskiego, st. leg. Zygmunta Zięby oraz dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy.

Uczczenie obrońców Westerplatte na tym się nie kończy. Powstanie nowe muzeum

W planach jest budowa nowego muzeum plenerowego.

- Odtworzymy kilka budynków w kształcie zewnętrznym takim jaki funkcjonował do jesieni 1939 roku. Ponad to w pobliżu pomnika Obrońców Wybrzeża znajdzie się w dalszym etapie bardzo duży budynek muzealny poświęcony Kampanii Polskiej 1939 roku, ale też tam będziemy opowiadać o wszystkich obrońcach z Westerplatte - dodał dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 

Czytaj także:

Paweł Kurek/asp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także