more_horiz
Wiadomości

"Staramy się oddać cześć". Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej o uroczystościach upamiętniających bohaterów Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 21:15
W rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, podkreślił znaczenie odnalezienia szczątków obrońców Westerplatte zamordowanych jesienią 1939 r. - Wyznaczamy istotną cezurę w dziejach Westerplatte i upamiętnienia bohaterów. Mamy tego pełną świadomość. Staramy się oddać cześć tym ludziom, którzy wypełniali swój obowiązek wobec kraju - powiedział dr hab. Grzegorz Berendt.
Dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w GdańskuFoto: PolskieRadio24.pl

W czwartek do bazyliki św. Brygidy w Gdańsku przewieziono trumny ze szczątkami dziesięciu obrońców Westerplatte. Wystawione są w nawie bocznej bazyliki. Wartę honorową pełnią przy nich żołnierze Wojska Polskiego, a mieszkańcy całej Polski składają im hołd.

Szczątki odnaleziono w trakcie badań prowadzonych przez archeologów z Muzeum II Wojny Światowej na terenie półwyspu Westerplatte.

- Do dziś zbadali oni kilka procent obszaru dawnej składnicy tranzytowej - ważne miejsca, o których wiedzieli ze źródeł stricte historycznych - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr hab. Grzegorz Berendt.

Wskazał, że obrońcy Westerplatte zostali pogrzebani w bezimiennych jamach. - Celowo mówię "pogrzebano" i "jamy", bo to nie groby, bo to nie pogrzeb. Niemcy postąpili z ich ciałami haniebnie - stwierdził nasz rozmówca.

"Staramy się oddać cześć tym ludziom"

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku poinformował, że archeolodzy nie skończyli na tym swoich działań. - Prace trwają nadal w kolejnych miejscach. Wszystko dzięki środkom przeznaczonym na budowę nowego muzeum plenerowego - Muzeum Westerplatte i wojny 1939 r. - dodał.

Dr hab. Grzegorz Berendt przekazał ponadto, że odkrycia szczątków doprowadziły do decyzji o budowie nowego cmentarza. - Prace przygotowawcze i wykonawcze zakończyły się w połowie października 2022 r. Widząc, że zmierzają one do końca zapadła decyzja o organizacji uroczystego pogrzebu dziesięciu żołnierzy - powiedział.

- Mamy przeświadczenie, że uczestniczymy w bardzo ważnej misji w ramach polskiej polityki i kultury pamięci. Wyznaczamy istotną cezurę w dziejach Westerplatte i upamiętnienia bohaterów. Mamy tego pełną świadomość. Staramy się oddać cześć tym ludziom, którzy wypełniali swój obowiązek wobec kraju 83 lata temu - podkreślił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

W trumnach wystawionych w bazylice św. Brygidy znajdują się szczątki: mjr. Henryka Sucharskiego, kpr. Jana Gębura, leg. Józefa Kity, st. strz. Władysława Okrasy (Okraszewskiego), kpr. Bronisława Peruckiego, plut. Adolfa Petzelta, st. leg. Ignacego Zatorskiego, st. leg. Zygmunta Zięby oraz dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy.

Zobacz także:

Paweł Kurek/jp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także