more_horiz

Minął rok od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Gen. Polko: Putin zderusyfikował ten kraj

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2023 10:50
- Obecnie trwa wojna na wyczerpanie, ale Europa zrozumiała że nie ma podziału na broń ofensywną i defensywną, zrozumiano że Ukrainie trzeba dać i artylerięi i czołgii i samoloty - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko, były dowódca GROM.
Minął rok od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Gen. Polko: Władimir Putin zderusyfikował ten kraj
Minął rok od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Gen. Polko: Władimir Putin zderusyfikował ten krajFoto: PAP/EPA/ANDREJ CUKIC

Jakie zmiany zaszły na świecie w związku z wojną na Ukrainie, która rozpoczęła się ponad rok temu? O tym mówił gość PR24. W jego opinii, najważniejsza zmiana jaka zaszła jest taka, że Zachód przestał bać się rosyjskiej armii, która jest źle dowodzona, ponieważ profesjonalni żołnierze są tutaj wymieszani z prywatnymi jednostkami.

"Przyznanie racji Polsce"

- Głodni, pijani, tchórzliwi. To obraz rosyjskiej armii dziś, armii która na lufie bojowego wozu piechoty wywiesza kalesony żeby się poddać. W końcu powstała też nowa koncepcja strategiczna NATO, w której jednoznacznie wskazano, że Rosja jest największym zagrożeniem, a to w istocie przyznanie racji Polsce. Mamy też odcięcie Europy od biznesów z Rosją - powiedział gen. Roman Polsko.

Dodał, że istotną zmianą jaką przyniosła wojna jest ta w myśl której Władimir Putin zderusyfikował Ukrainę, która była państwem podzielonym nawet z "nastrojami prorosyjskimi". Gość PR24 zauważył jednocześnie, że rosyjska armia nie zdobywa terenu, a raczej niszczy wszystko co stanie jej na drodze, Ukraińcy natomiast walczą o życie.

"Ukraina ma zdolności do wyparcia agresora"

- Ten rok wojny nie przyniósł Rosji żadnych zdobyczy terytorialnych, a tereny na których są Rosjanie są dewastowane, nie ma tam normalnego życia. Ofensywa, która miała miejsce pod koniec ubiegłego roku pokazała, że Ukraina ma zdolności do wyparcia agresora, pokazała że ma możliwość uderzania na Krym, który wydawał się być bezpieczną przystanią do letnich wypadów Rosjan - mówił gen. Roman Polko.

Podkreślił jednocześnie, że Rosja szybko przekonała się, iż blitzkrieg nie ma szans powodzenia, a armia która uderzyła z siedmiu kierunków, przeliczyła się ze swoimi możliwościami i nie doceniła morale Ukraińców. To w opinii gościa PR24, spowodowało iż takie kraje jak Niemcy i Francja zrozumiały, że nie będzie powrotu do schematu "business as usual", a punktem zwrotnym jest też wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Kijowie tuż przed rocznicą najazdu Rosji.

Czytaj też:

Pierwszym gościem audycji był prof. Henryk Domański, socjolog z PAN. Zapraszamy do wysłuchania. 

Posłuchaj
51:35 PR24_mp3 2023_02_26-09-06-54.mp3 Minął rok od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Gen. Polko: Władimir Putin zderusyfikował ten kraj ("Przekładaniec Jachowicza")

***

Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: gen. Roman Polko (były dowódca GROM)

Data emisji: 26.02.2023

Godzina: 09.06


PR24/pj

Zobacz także

Zobacz także