more_horiz

"Jaskrawy koniunkturalizm". Prof. Jabłoński o koalicji PSL-Polska 2050

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2023 10:08
- Męska przyjaźń pomiędzy liderami jest czymś budującym w polityce. Jednak w przypadku Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni nie gwarantuje wygranej formacjom, które za nimi stoją - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog prof. Arkadiusz Jabłoński.
Prof. Jabłoński: Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia udają przyjaźń
Prof. Jabłoński: Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia udają przyjaźńFoto: PAP/Tomasz Gzell

Polska 2050 i PSL ogłosiły, że wystartują wspólnie w wyborach parlamentarnych. Do wyborów pójdziemy razem jako Trzecia Droga - Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe - ogłosił lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że "Trzecia Droga to wybór większego dobra, a nie mniejszego zła".

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 największą słabością tego przedsięwzięcia jest to, że mamy do czynienia z "nazbyt widoczną strategią zwiększania szans wyborczych". - To nie jest naturalne i pożądane połączenie tożsamych programowo partii. Elektorat wyczuwa zachowani liderów tych partii, jak przedstawiane są różne stanowiska, np. w kwestii 800+. Trudno nawet zrozumieć stanowisko koalicji PSL-Polska 2050 w tej sprawie. Głosy są dosyć rozbieżne. Ten związek może źle skończyć się dla obu partii, nieprzekroczeniem 8-procentowego progu wyborczego dla koalicji - powiedział prof. Arkadiusz Jabłoński. 

- Jaskrawy koniunkturalizm aż bije po oczach. Nie da się tego ukryć. Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia udają przyjaźń. Łączy ich to, że są w tym samym wieku, należą do tej samej grupy społecznej ludzi dobrze wykształconych. Mogliby odnieść sukces, gdyby grali tylko na siebie. Natomiast nie są wiarygodni jako charyzmatyczni liderzy szerszego przedsięwzięcia, trzej drogi między PiS i PO. Błędnym założeniem jest ustawienie się jako rozwiązanie pośrednie miedzy "skrajnościami". Jednak PiS i PO dbają o tzw. centrum, jest ono silnie zagospodarowane. Męska przyjaźń pomiędzy liderami jest czymś budującym w polityce. Jednak w przypadku Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni nie gwarantuje wygranej formacjom, które za nimi stoją - dodał socjolog. 

Posłuchaj
50:06 PR24 2023_05_21-09-07-25.mp3 Prof. Arkadiusz Jabłoński gościem Jerzego Jachowicza (Przekładaniec Jachowicza)

 

Z ostatniego sondażu IPSOS dla dorzeczy.pl wynika, że koalicja Polska2050/PSL może liczyć na 12 proc. poparcia.

Więcej w nagraniu. Gościem drugiej części audycji był prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców Cezary Kaźmierczak. 

* * *

Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Goście: prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog)
Data emisji: 21.05.2023
Godzina emisji: 9.06

PR24/tj

Zobacz także

Zobacz także