more_horiz

Opozycja pogrywa tematem wagnerowców. Fogiel: to są mordercy, nie grupa zagubionych skautów

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2023 10:39
- Sytuacja na Białorusi wymaga poważnego potraktowania przez Polskę i szerszego omówienia, od dwóch dni mamy skandaliczne komentarze i zachowania ze strony opozycji i części mediów wokół tego tematu - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS i szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel.
Radosław Fogiel przestrzega przed umniejszaniem znaczenia obecności wagnerowców w Grodnie: to gwałciciele i mordercy
Radosław Fogiel przestrzega przed umniejszaniem znaczenia obecności wagnerowców w Grodnie: to gwałciciele i mordercyFoto: BARANOV OLEKSANDR/ Shutterstock

- Sama obecność Grupy Wagnera na Białorusi jest czymś nowym w kwestii układu sił - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Radosław Fogiel komentując informacje podane w sobotę przez premiera Mateusza Morawieckiego, o obecności grupy wagnerowców w Grodnie na Białorusi.

- Wiemy, że Białoruś wspiera putinowską Rosję, wiemy, że część dzieci uprowadzonych na Ukrainie trafia na Białoruś, a teraz obecność wagnerowców - wyjaśnił.

Jak mówił gość Polskiego Radia 24, "absolutnie minimalne" jest prawdopodobieństwo otwartego przekroczenia granicy Polski przez najemników Kremla, ale jest ryzyko działań hybrydowych i prowokacyjnych. - Wiemy, że strona białoruska już wcześniej, gdy rozpoczynał się sztucznie wywołany kryzys migracyjny, również rozważała prowokacje wobec Polski. Trzeba mieć to na uwadze - zaakcentował.

Gwałciciele i mordercy

Zdaniem Radosława Fogla, zachowania i komentarze opozycji w sprawie obecności najemników Kremla na Białorusi są skandaliczne. - Od dwóch dni mamy taką narrację: "co to jest za państwo, które obawia się stu wagnerowców; przecież PiS wzmocnił armię; skąd te obawy". Otóż, nikt nie przewiduje, że wagnerowcy dokonają otwartego przekroczenia granicy, ale też nic takiego nie miało miejsca na Krymie w 2014 roku - przypomniał. 

- Deprecjonowanie potencjalnego zagrożenia i robienie z wagnerowców gromady zagubionych skautów, którzy nikomu nie grożą, jest niezwykle szkodliwe. To są mordercy, gwałciciele i ludzie, którzy na Ukrainie dopuszczali się tortur, doskonale o tym wiemy - zaznaczył. - Niepoważne traktowanie tego ugrupowania, czy wręcz rozgrzeszanie przez opozycję tylko po to, by spróbować wbić szpilę rządzącym, jest czymś niezwykle nieodpowiedzialnym - dodał.

- Sytuację trzeba monitorować, trzeba mieć pewność, że nie dojdzie do jakichś prowokacji. I to właśnie robimy - podkreślił Radosław Fogiel.

Więcej w nagraniu

Posłuchaj
25:38 Radoslaw-fogiel--PR24_mp3 2023_07_30-09-32-41.mp3 Radosław Fogiel: deprecjonowanie obecności wagnerowców na Białorusi jest niezwykle szkodliwe ("Przekładaniec Jachowicza"/ PR24)

Czytaj także:

W pierwszej części "Przekładańca Jachowicza" gościem Polskiego Radia 24 był socjolog, prof. Arkadiusz Jabłoński, który komentował bieżące wydarzenia polityczne i społeczne. Zachęcamy do wysłuchania także tej rozmowy:

Posłuchaj
20:38 arkadiusz jablonski - PR24_mp3 2023_07_30-09-06-08.mp3 Prof. Arkadiusz Jabłoński o najważniejszych wydarzeniach społecznych i politycznych ("Przekładaniec Jachowicza"/ PR24)

[ZOBACZ TAKŻE] Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz gościem Polskiego Radia 24:

***

Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog), Radosław Fogiel (poseł PiS, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych)

Data emisji: 30.07.2023

Godzina emisji: 9.33


Polskie Radio 24/ mbl

Zobacz także

Zobacz także