"Frankowicze" mogą szukać pomocy u Rzecznika Finansowego

2018-08-26, 16:15

"Frankowicze" mogą szukać pomocy u Rzecznika Finansowego
Sprawa kredytów frankowych odroczona po Nowym Roku . Foto: shutterstock

Jak Rzecznik Finansowy, który w raporcie NIK został oceniony najlepiej ze wszystkich instytucji publicznych, angażujących się w rozwiązanie problemu kredytów frankowych? Odpowiedzi na to pytanie w audycji "Rzeczowo z Rzecznikiem" w Polskim Radiu 24 szukał Błażej Prośniewski z Naczelnej Redakcji Gospodarczej w rozmowie z Marcinem Jaworskim z biura Rzecznika Finansowego. 

Posłuchaj

Jak Rzecznik Finansowy, który w raporcie NIK został oceniony najlepiej ze wszystkich instytucji publicznych, angażujących się w rozwiązanie problemu kredytów frankowych? Odpowiedzi na to pytanie w audycji "Rzeczowo z Rzecznikiem" szukał Błażej Prośniewski z Naczelnej Redakcji Gospodarczej w rozmowie z Marcinem Jaworskim z biura Rzecznika Finansoweg
+
Dodaj do playlisty

Najwyższa Izba Kontroli krytycznie oceniła działania wielu instytucji związane z pomocą osobom, które mają kredyty hipoteczne we frankach szwajcarski. Rzecznik Finansowy bardzo dobrze wypada na tle innych instytucji. 

Jak oceniony został raport NIK przez Rzecznika Finansowego, a szczególnie propozycje zawarte w tym opracowaniu np. ułatwienia dotyczące procesów grupowych lub na przykład karania zarządzających bankami za niedozwolone klauzule w umowach kredytowych? 

- Przede wszystkim NIK podkreśliła, że przekształcenie Rzecznika Ubezpieczonych w Rzecznika Finansowego załatało lukę w systemie ochrony konsumentów. Rzecznik Ubezpieczonych działał od 1995 roku i posiadacze polis mieli wsparcie a osoby, które zaciągały kredyty w bankach czy firmach pożyczkowych nie miały takiego reprezentanta - mówi Marcin Jaworski.

Nasz rozmówca zwrócił uwagę na jeden z postulatów. A mianowicie stworzenia w sądach wydziałów, które zajmowałyby się sprawami finansowymi. - Sprawy takie są bardzo złożone. Powstanie wydziałów w których sędziowie specjalizowaliby się w tej dziedzinie przyspieszyłoby rozstrzyganie sporów - dodał. 

Rośnie zainteresowanie kredytobiorców wsparciem ze strony Rzecznika Finansowego.

- W październiku tego roku  zanotujemy tysięczny wniosek w tej sprawie. W 2016 roku było ich tylko 136 - dodał Marcin Jaworski. 

Jaką moc mają opinie wydawane przez rzecznika? - One nie są wiążące dla sądu. Nasza praktyka pokazuje jednak, że w bardzo wielu sprawach sądy uznały nasze opinie - wyjaśnił. 

Osobom, które mają kredyty walutowe na razie pozostaje jedynie droga sądowa w walce o swoje prawa. - Na dziś tak - stwierdził Marcin Jaworski i dodał, że biuro Rzecznika Finansowego pozytywnie ocenia plany uregulowania spredów walutowych zawartych w prezydenckim projekcie ustawy, który już trafił do Sejmu. 

- Bardzo trudno byłoby stworzyć taka ustawę, która kompleksowo uregulowałaby wszystkie problemy posiadaczy kredytów walutowych - dodał.

W dalszej części rozmowy Błażej Prośniewski poruszył z z gościem audycji kwestie zakupu walut w kantorach internetowych oraz polubowne rozwiązywanie sporów między bankami a krydytobiorcami.  

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Błażej Prośniewski, kw 

Polecane

Wróć do strony głównej