Agitator sprawy polskiej. Historia Harro Harringa

W "Poczytniku" o książce "Najgroźniejszy agitator sprawy polskiej. Awanturniczy żywot Harro Harringa Kazimirowicza, poety, bojownika o wolność, Polaka z wyboru". Na antenie Polskiego Radia 24 o publikacji i jej bohaterze mówiła autorka, Krystyna Szayna-Dec.

2019-02-25, 09:59

Agitator sprawy polskiej. Historia Harro Harringa
Harro Harring, portret autorstwa Carla Ferdinanda Stelznera. Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Posłuchaj

24.02.19 Poczytnik
+
Dodaj do playlisty

Harro Harring Kazimirowicz był rówieśnikiem Adama Mickiewicza. Pochodził z północnej Fryzji, czyli terenów niemieckich, które, gdy się urodził, należały do Danii. Obecnie jest to teren Szlezwika-Holsztynu. Nazwisko Kazimirowicz przybrał on w czasie swojego pobytu w Warszawie. Był malarzem, poetą, politykiem, bojownikiem o wolność i Polakiem z wyboru. Nie znajdziemy jednak wzmianki o nim w żadnej polskiej encyklopedii. Odkrywanie Harro Harringa dopiero się zaczyna.

- Cieszę się, że ta postać został odkurzona i przywrócona polskiej pamięci. Mam nadzieję, że ludzie będą teraz go poznawać. On tak bardzo ukochał Polskę, że właściwie przez całe życie nosił przybrane sobie nazwisko Kazimirowicz. Kiedy spotkałam to nazwisko w antologii sprzed 30 lat, to nie wiedziałam kto to jest. Nie znalazłam nic na jego temat w żadnych leksykonach czy encyklopediach. Wiadomości w internecie doprowadziły mnie do północnej Fryzji. Tam okazało się, że mieszkańcy pamiętają o Harro Harringu – powiedziała w Polskim Radiu 24 Krystyna Szayna-Dec.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzami audycji byli Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.

REKLAMA

Polskie Radio 24

--------------

Data emisji: 24.02.2019

Godzina emisji: 22.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej