Poczytnik. O książce Anny Lisieckiej “Wakacje 1939”
- Gdzie na wakacje jeździły elity II RP? Zakopane, Jurata, Krynica, Zaleszczyki i urokliwe letniska: Jaworze, Kazimierz. Modne były też wakacje na Huculszczyźnie, a dziś wielu naszych słuchaczy nawet zapewne nie wie, gdzie ta kraina leży - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Masłoń. W audycji "Poczytnik" o książce Anny Lisieckiej pt. "Wakacje 1939".
2019-07-22, 09:00
Posłuchaj
"Weź pod rękę damę swą. Idź na spacer razem z nią" wzywał w 1939 roku Lambeth Walk grany na fajfach i dancingach w Zakopanem, nad polskim morzem, w Truskawcu, Zaleszczykach, Jaworzu, Ciechocinku, a nawet w Kazimierzu Dolnym i Lanckoronie. Podróż po przedwojennych kurortach i uzdrowiskach – w towarzystwie znanych aktorów, malarzy i pisarzy.
Z książki Anny Lisieckiej dowiadujemy się, gdzie spędzali wakacje 1939 roku Nałkowska, Barszczewska, Halama, Mościcki, Gombrowicz i ci mniej znani: Straszewicz, Parnell, Pruszkowski, Roszkowska, Stempowski. - Książka to jakby wyciąg z prasówki z 1939 roku, a nawet kilku lat wcześniejszych. Autorka sięgnęła do prasy kolorowej m.in. do pisma "Światowid"- dzisiaj byśmy powiedzieli, że szukała informacji o celebrytach. Dotyczyło to aktorów, polityków, znanych ludzi - powiedział Krzysztof Masłoń.
- Dobre humory nie opuszczały znaczących ludzi II Rzeczypospolitej. To były osoby, które miały dorobek, a lato 1939 roku było jak bal na Titanicu. Poza Witkacym chyba nikt nie wierzył, że dojdzie do wybuchu wojny. Sądzono, że Adolf Hitler tylko grozi werbalnie. Ufano w nasze sojusze i chwalono ministra Józefa Backa za to, że zapewnił nam bezpieczeństwo - dodał Tomasz Zapert.
W audycji "Poczytnik" także o uwarunkowaniach polityczno-ekonomicznych II RP. Gospodarze audycji mówili m.in. o tym, jak autorka omawianej książki przedstawiła sytuację ekonomiczną II RP. Wspominali o tym, że Polska miała swój skrawek morza i wielu Polaków, nawet z oddalonych miejsc, jeździło nad Bałtyk. - Sopot był niemiecki, należał do Wolnego Miasta Gdańska, a Jurata wyrosła na kurort, w którym wszyscy wtedy bywali - przypominali.
REKLAMA
Anna Lisiecka - dziennikarka radiowej Dwójki, współpracuje z Programem 1 Polskiego Radia, laureatka wielu wyróżnień w konkursach na reportaż i dokument radiowy. W 2010 roku jej audycja Kainowa zbrodnia otrzymała Główną Nagrodę Wolności Słowa przyznawaną przez SDP – za „mówienie bez nienawiści o konflikcie narodów, o którym poprawność polityczna nie pozwala mówić”. Jest też autorką książki o przedwojennej gwieździe tańca Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczypospolitej.
Audycję przygotowali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
PR24/tb/ mat. prasowe
REKLAMA
____________________
Data emisji: 21.07.2019
Godzina emisji: 22:09
REKLAMA