Poczytnik. O książce Wojciecha Chmielewskiego “Magiczne światło miasta”

Tematem audycji "Poczytnik" był najnowszy zbiór opowiadań "Magiczne światło miasta". To portret współczesnego miasta i jego zwyczajnych na pozór mieszkańców. Gościem audycji był Wojciech Chmielewski, autor tego tomu opowiadań.

2019-08-19, 10:45

Poczytnik. O książce Wojciecha Chmielewskiego “Magiczne światło miasta”
Literackie tworzywo czerpie z codzienności, z sytuacji które go otaczają np. na ulicy czy w metrze. - To, co trafia do moich książek, to połączenie tych wszystkich elementów - mówił o swoim pisarstwie Wojciech Chmielewski.Foto: Wikimedia Commons, tomo (foTOmo) from warsaw / wroclaw, poland

Posłuchaj

19.08.2019 "Poczytnik"
+
Dodaj do playlisty

Miasto teraźniejszości przypomina labirynt, w którym krążą bohaterowie, błądząc, szukając, często upadając, ale czasem też znajdując jakieś światło, które daje im wolność i nadzieję. - Sytuację, które opisuję, są sytuacjami wykreowanymi, bo mamy do czynienia z fikcją. Zawsze przyznawałem się, że czerpię z codzienności, z sytuacji które mnie otaczają np. na ulicy czy w metrze. To, co trafia do moich książek, to połączenie tych wszystkich elementów - powiedział o swoim pisarstwie Wojciech Chmielewski, który literaturą zajmuje się blisko 20 lat.

W audycji mówił m.in. o ważnych dla niego miejscach w Warszawie, postaci Emila Barchańskiego i o tym, dlaczego jako Polacy przez lata nie wytworzyliśmy odpowiedniego języka, żeby mówić o ważnych dla nas sprawach. Refleksja dotyczyła m.in. Powstania Warszawskiego.

Gość audycji zdradził, że mieszka w Rembertowie. A życie wśród żołnierzy, ich rodzin, ma wpływa na tematykę, którą podejmuje w swoich opowiadaniach. Bohaterką jednego z nich jest kobieta - wdowa po polskim żołnierzu, który zginął podczas jednej z misji wojska polskiego poza Polską. -To społeczność przemieszana. Jest tu ogromny poligon, stacjonuja czolgi Leopard. Ci ludzie służyli, ginęli. Czyta się o nich w gazetach. Oni chodzą po ulicach. To miejsce miało wpływ na to, że taką postać wymyśliłem - powiedział Wojciech Chmielewski.

Wojciech Chmielewski, ur. 1969 w Warszawie, prozaik, autor tomów opowiadań Biały bokser (2006), Brzytwa (2008), Najlepsza dentystka w Londynie (2014), powieści Kawa u Doroty (2010) i Belweder gryzie w rękę (2017). W 2017 r. został laureatem pierwszej edycji Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego przyznawanej dla autorów opowiadań. W 2018 r. otrzymał Nagrodę Literacką im. Cypriana Kamila Norwida za powieść Belweder gryzie w rękę. Autor słuchowisk dla Teatru Polskiego Radia. Opowiadania, eseje i recenzje publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Odrze”, „Borussii”, „Wyspie”, „Dialogu”, „Arcanach”, „Nowych Książkach”, „W drodze”, „Czterdzieści i Cztery”.

REKLAMA

Audycję przygotowali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

PR24/tb/ mat. prasowe

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 18.08.2019

Godzina emisji: 22:09

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej