Poczytnik. O książce Piotra Lipińskiego "Gomułka. Władzy nie oddamy"
Tematem audycji "Poczytnik" była książka Piotra Lipińskiego "Gomułka. Władzy nie oddamy". O 14 latach rządów Władysława Gomułki, samouka, który jako polityk wpływał, często w sposób brutalny i bezkompromisowy, na życie milionów Polaków rozmawiali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
2019-08-26, 09:00
Posłuchaj
Dzielił każdego papierosa na pół, a Polakom doradzał, by zamiast cytryn, jedli kiszoną kapustę. Jednocześnie jeździł ekskluzywnym mercedesem, a garnitury zamawiał u najdroższego warszawskiego krawca. Postać Władysława Gomułki poznajemy za sprawą reportażu historycznego autorstwa Piotra Lipińskiego.
Wywodził się ze środowiska chłopskiego, sam był zwykłym robotnikiem fizycznym. W szeregi partii komunistycznej trafił dopiero w roku zamachu majowego, czyli w 1926. Postać kontrowersyjna. Polacy szczególnie krytycznie oceniają przede wszystkim końcówki jego rządów, fatalny grudzień 1970 roku. Podniesienie cen przed świętami Bożego Narodzenia wywołało demonstracje na Wybrzeżu. Według oficjalnych danych, na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od strzałów milicji i wojska zginęły 44 osoby, a ponad 1160 zostało rannych. W PRL nikogo nie pociągnięto za to do odpowiedzialności.
- Tę książkę czyta się lekko, choć jej ciężar gatunkowy nie jest taki mały. To opowieść o bardzo wielu latach. Najciekawsze dla mnie były początki Władysława Gomułki. Moje dzieciństwo, to był czas początku jego rządów - powiedział Krzysztof Masłoń. - Gdy jechał do Rosji, to naród skandował: "Wiesław! Trzymaj się!" Ludzie modlili się, żeby wrócił cały, bo kto tam pojechał, to niestety wracał w trumnie - dodawał.
Gomułka był czołowym komunistą o przedwojennym rodowodzie. Sowieckich czystek uniknął dzięki temu, że siedział w więzieniu. Po wojnie ponownie trafił za kratki. Tym razem posadzili go towarzysze. Po paru latach nieobecności wrócił i stał się nową twarzą socjalizmu. Cieszył się niezwykłym poparciem społeczeństwa, które widziało w nim nadzieję na zmiany. Szybko ją zniweczył i stał się symbolem „dyktatury ciemniaków”.
REKLAMA
- Był trzeciorzędnym politykiem. Gdyby nie czystka czołówki polskich komunistów dokonana przed Sowietów przed II wojną światową, to Gomułka takiego wysokiego stanowiska by nigdy nie osiągnął - zauważył Tomasz Zapert.
Książka Piotra Lipińskiego "Gomułka. Władzy nie oddamy" ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne.
Audycję przygotowali: Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
REKLAMA
PR24/tb/ mat. prasowe
____________________
Data emisji: 25.08.2019
Godzina emisji: 22:09
REKLAMA