X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ważne postaci dla naszego piśmiennictwa". Masłoń i Zapert o Ginczance i Jeleńskim

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 10:32
Tematem audycji były dwie książki biograficzne poświęcone postaciom ważnym dla polskiej literatury. Pierwsza pt. "Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt" autorstwa Izoldy Kiec, a druga pt. "Kot. Opowieść o Konstantym A. Jeleńskim" autorstwa Anny Arno.
Audio
  • T. Zapert i K. Masłoń o Z. Ginczance i K. Jeleńskim ("Poczytnik")
Zuzanna Ginczanka
Zuzanna GinczankaFoto: PAP/Alamy/Historic Collection / Alamy Stock Photo

Autorzy audycji przypomnieli, że biografia Zuzanny Ginczanki to pierwsza tak obszerna opowieść o życiu poetki. W Warszawie już za życia była legendą kawiarnianej cyganerii drugiej połowy lat trzydziestych. Przyjaźniła się z Tuwimem i Gombrowiczem, polemizowała z Karpińskim i Słonimskim. W czasie wojny uciekła do Lwowa, a stamtąd do Krakowa. W 1944 roku została zatrzymana i rozstrzelana kilka miesięcy później w Płaszowie.


large_jan_sehn kopia 1200.jpg
Jan Sehn - tropiciel nazistów

"Celebrytka"

- Nie do końca jest jednak tak, że Ginczanka została odkryta niedawno, bo warto przypomnieć, że już w latach 50. dokonał tego Jan Śpiewak i była to znana już postać, ale cały jej dorobek literacki jest niewielki - mówił Krzysztof Masłoń.

- Była bardziej celebrytką niż poetką, bywalczynią kawiarni, towarzyszką kawiarnianych stolików - dodał Tomasz Zapert.

"Jeleński przemilczany"

Z kolei opowieść o Konstantym Jeleńskim przydomek "Kot" to historia urodzonego w 1922 roku w Warszawie polskiego intelektualisty, eseisty, krytyka i publicysty, związanego z paryską "Kulturą", żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie pod dowództwem generała Andersa. Był uczestnikiem Kongresu Wolności Kultury.

- To postać przemilczana przez lata, bo był emigrantem i człowiekiem związanym z Kulturą Paryską, więc w Polsce nie można było o nim mówić - dodał Krzysztof Masłoń.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Audycja: "Poczytnik"
Prowadzący: Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert
Data emisji: 31.05.2020 r.
Godzina emisji: 22.06

Polskie Radio 24

Czytaj także

"Poczytnik". Prof. Jacek Kowalski obala średniowieczne mity

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 12:41
- Styl autora można określić mianem eseistyki bardzo mocno opartej na źródłach historycznych. Sięga on do ballad rycerskich, kronik pisanych przez mnichów, a także do przeróżnego rodzaju dokumentów - powiedział o książce "Średniowiecze. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy" Tomasz Zapert, prowadzący audycję "Poczytnik".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórczość literacka Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 10:32
W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Papież Polak nie tylko zapadł w naszej pamięci jako następca św. Piotra, ale również jako poeta oraz miłośnik teatru. Przy tej okazji w audycji "Poczytnik" rozmowa o twórczości pisarskiej Karola Wojtyły i jego obrazie w polskiej literaturze.
rozwiń zwiń